در سال های اخیر تعداد زیادی از سازه های بتنی در مناطق صنعتی و پتروشیمی کشورهای مختلف دنیا در اثر عوامل مختلف دچار آسیب دیدگی و یا خرابی زودرس شده اند. تخریب بتن در محیط های اسیدی از جمله رایج ترین این خرابی ها در سازه های بتن آرمه بوده و یکی از مشکالتی است که مهندسان عمران امروزه در نگهداری سازه های بتن آرمه با آن مواجه می باشند.

شاتکریت نوعی بتن مرکب از سیمان ، ماسه و خرده سنگ است که به کمک هوای فشرده اجرا خواهد شد و در اثر سرعت زیاد به صورت دینامیکی فشرده می شود

شاتکریت یا همان پاشش بتن به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

شاتکریت مخلوط خشک

 شاتکریت مخلوط تر

 

 

شاتکریت مخلوط خشک

 

دراین روش ، آب در مرحله آخر و در حین خروج مواد از سرنازل بافزوده می شود.از این روش برای کارهای تعمیراتی و روکش به ضخامت کمتر از ۱۰ سانتیمتر استفاده می‌شود . بتن به دست آمده ازین روش دارای مقاومت مکانیکی بالایی نمی باشد چراکه در این روش از مصالح سنگی درشت دانه استفاده نمی‌شود.

 

به علت نرسیدن آب به همه دانه‌ها ، ممکن است بعضی قسمت ها هیدراته نشده باقی بمانند.

-گرد و غبار ناشی از پراکنده شدن دانه سیمان در محل کارگاه زیاد است .

-به دلیل نچسبیدن ملات (بدلیل هیدراته نشدن) بخش عمده ای از آن به هدر می رود .

 

شاتکریت مخلوط تر

بتن به داخل پمپ ریخته شده و پس از انتقال توسط لوله ، به سطح کار پاشیده می‌شود. از مخلوط تر ، در مکان هایی که مقاومت فشاری بالایی مد نظر است، استفاده می‌شود . در این روش امکان اجرای دیوار بتنی با ضخامت ۵۰ سانتیمتر و سقف به ضخامت ۲۰ سانتیمتر در یک مرحله امکان پذیر است .

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران