صنعت ساختمان و مسکن در سال های اخیر دچار یک رکود عمیق شده است که با توجه به تورم و کاهش قدرت خرید شهروندان، این رکود به بازار صنایع دیگر ساختمانی رسیده است و کارخانه‌های زیادی ورشکسته شده‌اند.

به‌طور کلی مسکن، ساخت و ساز و صنایع ساختمانی نیمی از اقتصاد را تشکیل می‌دهند. رکودی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم نیمی از اقتصاد را فلج کرده است. در حال حاضر شاهد آن هستیم که بسیاری از صنایع ساختمانی دچار مشکل اساسی شده اند. رکود همه صنایع ساختمانی را زمین گیر کرده است. بر این همه باید فهرست ده‌ ها مشاغل خدماتی مرتبط با صنعت ساخت‌وساز از جمله کارگران ماهر و نیمه‌ماهر ساختمانی، کارگاه‌های آهنگری و در و پنجره‌سازی و فروشندگان شیشه‌ ای ساختمانی را که درصد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت فعال کشور را تشکیل می‌دهند، اضافه کرد. از طرف دیگر، انبوه سازان نیز نمی‌توانند به خوبی بدهی های خود را به فعالان این صنایع پرداخت کنند.

افزایش دست فروش‌ها ثمره رکود مسکن

یک کارشناس مسایل شهری گفت: با وجود رکود در بازار ساخت و ساز مسکن شاهد بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران در این حوزه هستیم که این خود باعث پدید آمدن ناهنجاریهای اجتماعی و تهدید معشیت زندگی این صنف بسیاری می‌شود.

محمد علی مهری، کارشناس امور شهری اظهار کرد: متاسفانه امروزه برای استادکاران و کارگران ساختمانی روزهای سخت و بحرانی است.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه اکثر شهرهای ایران، شهر خدماتی محسوب و اکثر کارگران آن در بخش ساختمان امرار معاش می‌کنند. این روزها به هیچ عنوان اوضاع مناسبی ندارند .

این کارشناس امور شهری عمده این رکود را به سیاست‌های افراطی دولت قبلی در بحث مسکن و ساخت‌و سازهای بی‌رویه مرتبط دانست و افزود: راه صد ساله در این مسیر یک شبه طی شد و ظرفیت در این قسمت به حد اشباع رسیده است. هر چند که جای بحث این مساله مفصل است.

وی تاکید کرد: دولت خدمت‌گزار کنونی هم با تلاش‌های فراوان در مهار تورم نقش آفرینی می‌کند اما در بحث ساختمان و ساخت‌وساز این مهار را به رکود مبدل شده است. هرچند تحقق این امر مزایایی هم به بار آورده و دست دلالان و بورس بازان را در بازار مسکن کوتاه کرده است ولی دود آن به چشم استادکاران و کارگران مرتبط با ساختمان می‌رود.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1499307

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران