پرسش: نظارت ساختمانی به عهده من هست که به دلیل بدهی های زیاد به شهرداری و احداث اضافه بنا دو سال گذشته پلمپ بود.من بارها به مالک اعلام کرده بودم پس از رفع مشکلات و از سر گیری فعالیت ها من رو در جریان بگذارید.

متاسفانه ساختمان رفع پلمپ شده و در اولین اقدام مالک نمای ساختمان رو اجرا کرده است ، من به طور اتفاقی مطلع شدم و پس از بازدید هیچ نشانی از اسکپ سنگ های نما در کارگاه ندیدم.ولی مالک ادعا کرد که اسکپ انجام شده ،مسلما از نحوه اجرا هم مطمئن نیستم. در این شرایط من باید چه کاری انجام بدهم؟https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1499307

پاسخ: تخریب آخرین راه جهت رفع ابهامات و رفع مشکل است. با توجه به آنکه شما از نحوه اجرای سنگ نما اطلاع ندارید بهتر است طی یک گزارش در مرحله نازک کاری ابتدا به اسکوپ نشدن سنگ نما اشاره نمایید که علت آنرا عدم مشاهده اسکوپ شدن سنگ نما در پیشانی ها و گوشه ها قید نمایید و سپس عدم حضور مجری ذیصلاح در محل پروژه را ذکر نمایید و می توانید یک سری موارد عدم ایمنی با ذکر جزییات را قید نمایید و جلوگیری عملیات را تا اصلاح اسکوپ شدن سنگ نما اعلام نمایید گفتنی است حتما باید راه حل عدم اسکوپ سنگ نما هم در گزارش خود قید نمایید از قبیل مواردی مانند مهار سنگ به وسیله پیچ و رول پلاک و یا به وسیله سیم گالوانیزه و…

گزینه خلاف دارد را هم علامت بزنید.ضمنا یک دستور کار هم با جزئیات کامل به مالک ابلاغ نمائید البته باتوجه به نکات مطرح شده جهت دستور کار در سایت همیار ناظر البته همه مواردی که گفته شد کلی بوده و با توجه به شرایط کار متفاوت است مثلا سنگ بجستانی به سبب ضعیف بودن ذاتی قابلیت اسکوپ شدن ندارد و در حادثه طوفان هم اتفاقا از همین سنگ استفاده شده بود .

پرسش:آیا استفاده از لوله های خرطومی در ساختمان مجاز است؟ 

پاسخ:مطابق با نشریه ۱۱۰ بند۴ -۴ -۸ -۱ کاربرد لوله های برکمان و خرطومی پی – وی – سی در سیستم توکار به هیچ وجه مجاز نمی باشد. استفاده از لوله‌های خرطومی پلاستیکی از سال۸۹ ممنوع شده چون بسیار کم استقامت هستند مخصوصاً بعد از گذشت چند سال به‌شدت شکننده می‌شوند و عبور فنر از آن باعث شکسته شدن آن می شود.

پرسش: آیا استفاده از کلید محافظ جان (RCCB) در ساختمان الزامی است؟ 

پاسخ:مطابق با مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان و شیوه نامه شرکت توانیر بند ۴-۲-۱۰ ،استفاده از کلید حفاظت در برابر جریان نشتیRCCB(Residual Current Circuit -Breaker)برای کلیه ساختمان ها الزامی است.

کلید RCCBانتخاب شده برای ساختمانهای مسکونی شهری باید حداقل شرایط و خصوصیات فنی زیر را دارا باشد

تائیدیه استانداردهای  ISIR۶٧٠٠ و IEC۶١٠٠٨  را داشته باشد  .

جریان عامل کلید های یاد شده حداکثر برابر با  ۳۰میلی آمپر و به صورت غیر قابـل تغییـر و بـدون تـاخیر زمـانی باشد .

کلید مربوطه باید مناسب با شرایط محیطی محل نصب انتخاب گردد .

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران