احداث ساختمان‌های سبز در کشور، به عنوان مقوله‌ای مطرح است که نه تنها عموم مردم، بلکه سازندگان و سرمایه‌گذاران در بخش تولید و ساخت مسکن آن را به عنوان یک گزینه لوکس تصور می‌کنند، در حالی که از منظر کاهش مصرف انرژی و آب در ساختمان‌ها امروزه به یک الزام تبدیل شده است.

جنبه‌های انگیزشی ساخت و ساز سبز

در همین رابطه رئیس انجمن مدیریت سبز ایران با اشاره به جای بسیار خالی ساختمان سبز در کشور از بعد مصرف انرژی و منابع آبی مورد استفاده در ساختمان‌های مسکونی، صنعتی، تجاری و اداری گفت: ساخت‌وساز در کشور ما بیش از ۱۰۰ برابر ساخت‌وساز در برخی کشورهای اروپایی است، ولی آنها به دلیل نگرانی از وضعیت کنونی و آینده این صنعت، سال‌های سال است که در این مسیر رو به جلو می‌روند.

مجید سرایداریان در گفت‌و گو با «صما» درباره نقش و اقدامات دولت و بخش خصوصی در مسیر ساخت ساختمان سبز بیان کرد: در بحث احداث ساختمان‌های سبز، دولت به عنوان حاکمیت نقش کلیدی را در تدوین و ابلاغ قوانین و مقررات و آئین‌نامه‌ها ایفا می‌کند. ضمنا دولت می‌تواند از جایگاه حاکمیتی خود ابتدا طی یک دوره دو یا سه ساله، در این بخش به صورت تشویقی عمل کند و سپس به سمت اجباری کردن آن برای سازندگان و سرمایه‌گذاران گام بردارد.

سرایداریان تاکید کرد: یعنی اگر یک سازنده ساختمان سبزی را می‌سازد، دولت باید نسبت به کسانی که به این موضوع ورود نمی‌کنند، تسهیلات بهتری از بعد کاهش عوارض ساخت‌وساز و یا افزایش قیمت فروش مسکن و قیمت‌گذاری منطقه‌ای به وی اختصاص دهد و اینها می‌تواند از جنبه های انگیزشی در این بخش باشد.

وی افزود: اگر از جنبه زیست‌محیطی و مصرف منابع بخواهیم به موضوع نگاه کنیم، واقعیت آن است که در حوزه ساختمان به خاطر خطاهایی که اتفاق می‌افتد، به شدت منابع زیادی را از دست می‌دهیم و جدا از بحث تخریب محیط‌زیست و منابع، باقی ماندن پسماندهای بی رویه، جنبه دیگری از موضوع است.

ساختمان سبز یک گزینه لوکس نیست

سرایداریان با بیان اینکه بخش اعظمی از بالا بودن بهای تمام شده ساختمان‌های ما، به این دلیل است که در ابعاد طراحی، ساخت‌وساز و نهایتا بهره‌برداری از ساختمان‌ها، استانداردها یا ضوابط به طور صحیح اجرا نمی‌شود گفت: در شهر تهران شیوه ساخت‌وساز چه در شمال شهر و با قیمت‌های بسیار بالا و چه در جنوب شهر با قیمت‌های معمولی، هنوز ساختار و فضای سنتی و نگاه قدیمی دارد و هیچ‌گونه هوشمندی، نوگرایی و استفاده از تجربیات و دانش روز در طراحی وجود ندارد.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1499307

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران