مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات در زمینه تامین ایمنی ساختمان‌ها تعدد نهادهای مختلفی است که به نحوی در موضوع ایمنی ساختمان‌‌ها دخیل هستند گفت: این تعدد نهادها در نیل به وضعیت مطلوب یک عامل بازدارنده است.

منوچهر شیبانی اصل در گفت‌و گو با «صما» با بیان مطلب فوق افزود: حتی می‌توان تا ۱۷ نهاد را نام برد که کمابیش در این حوزه ایفای نقش می‌کنند و اگر یک نهاد مسئول و متولی یا حداقل یک نهاد هماهنگ‌کننده وجود داشت، شاید این هدف بهتر محقق می‌شد.

وی ادامه داد: ما در معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نظر داریم تا در آینده‌ای نزدیک نشستی را با تمامی این نهادهای مرتبط به منظور هم‌اندیشی و اتخاذ راهکارهایی جهت هماهنگی و همکاری بیشتر برگزار کنیم.

شیبانی اصل همچینن با بیان اینکه در بحث ایمنی ساختمان دو موضوع به طور جداگانه مطرح است، اظهار داشت: مورد اول ایمنی حین ساخت یا به عبارت دیگر ایمنی کارگاه‌های ساختمانی و موضوع دیگر ایمنی بهره‌برداری است.

وی دراین راستا تشریح کرد: ایمنی کارگاه‌های ساختمانی بیشتر از نگاه کار مطرح است، یعنی تامین بهداشت، ایمنی و سلامت کلیه اشخاصی که در مجاورت و یا نزدیکی کارگاه ساختمانی زندگی و کار می‌کنند یا در داخل کارگاه ساختمانی به فعالیت‌های شغلی مربوط به کارگاه مشغول هستند و همین طور حفاظت از محیط‌زیست در این عرصه مدنظر است.

این مسئول اضافه کرد: اما بحث ایمنی بهره‌برداری برمی‌گردد به تمهیداتی که باید در طول عمر مفید ساختمان، ایمنی بهره‌برداران، ساکنان و مالکان ساختمان را تامین کند و تامین چنین ایمنی از زمان طراحی ساختمان شروع می‌شود.

نگاه جدید به مقوله ایمنی

وی با تاکید بر اینکه امروزه در دنیا نگاه جدیدی به مقوله ایمنی دارند و بسیار تاکید می‌کنند که حتی ایمنی کارگاهی باید از زمان ایمنی طراحی مدنظر قرار گیرد عنوان کرد: بحث ایمنی کارگاهی یا ایمنی حین ساخت و همچنین بحث ایمنی بهره‌برداری، مسائل جدی، مهم و قابل توجهی را در عرصه مهندسی ساختمان به خود اختصاص می‌دهد که خوشبختانه در هر دو بخش ضوابط کافی و دانش فنی لازم در کشور ما وجود دارد.

شیبانی اصل در عین حال با اشاره به نقاط ضعف موجود در شیوه اجرای ساختمان‌ها اظهار داشت: از جمله نقاط ضعف در این فرآیندها دخالت افراد فاقد صلاحیت است که نیل به نتیجه مطلوب و ایده‌آل را به صورت کامل ممکن و میسر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که هم نهادهای دولتی و تشکل‌های حرفه‌ای و کلیه دست‌اندرکاران باید بیش از پیش به بحث اجرای دقیق و کامل ضوابط مربوط به تامین، حفظ و ارتقای هر چه بیشتر ایمنی هم در دوران ساخت و هم در دوران بهره‌برداری توجه کنند و ما هم بیشتر تفکر خود را هم از جنبه سیاستگذاری و هم از جنبه اقدامات عملی و اجرایی معطوف این قضیه کنیم.

نحوه اجرا، مشکل اصلی در نماسازی

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت ایمنی نما در ساختمان ها گفت: در سال‌های اخیر پرونده‌های متعددی درخصوص ریزش سنگ از نما در دادگاه‌ها مطرح شده که طبق آنها افتادن سنگ‌هایی از نمای ساختمان عابری را زخمی کرده یا منجر به فوت وی شده است و در پی این اتفاق، تمام دست اندرکاران آن ساختمان شامل مالک، پیمانکار، سازنده و مهندسان، گرفتار مسائل قضایی پیامد آن شده‌اند.

شیبانی اصل با تاکید بر اینکه بحث نماسازی در ساختمان، جزو نکاتی است که اگر به شکل درست و مناسبی انجام نشود می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد افزود: ما در این زمینه چهار الزام قانونی در اختیار داریم و مشکل اصلی نه در کمبود ضوابط قانونی بلکه در اجرا و عمل است.

وی خاطر نشان کرد: دست‌اندرکاران صنعت ساختمان کشور باید موضوع «اول ایمنی دوم کار» را نه به عنوان یک شعار نوشته در تابلویی در کارگاه، بلکه به عنوان یک اعتقاد و تصمیم عمیق فکری و ذهنی، نصب‌العین قرار دهند و همواره در کلیه کارهای مهندسی واقعا با یک نگاه اولیه ایمنی همه فعالیت را شروع کنیم و به انجام برسانیم که در اثر کار ساختمانی هیچ انسانی آسیب مالی و جانی نبیند.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1499307

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران