این در حالی است که در اردیبهشت ماه سال جاری، رییس جمهوری قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد.

درهمین راستا منتقدان به کارگیری و استخدام بازنشستگان، با اعتقاد به اینکه بسیاری از بازنشستگانی که در دستگاه های دولتی کار می کنند، متخصص نیستند، بر این موضوع تاکید دارند که دولت و مسئولان ذیربط باید توجه کنند در کشور بسیاری از جوانان شغل ندارند و بهتر است که از جوانان جویای کار استفاده شود تا بازنشستگانی که حداقل یک حقوق ثابت دارند. بنابراین دولت باید دستور بررسی بدهد تا کارمندان دستگاه های دولتی که طول خدمت ۳۰ و ۳۵ ساله آنها به پایان رسیده است، از سازمان محل خدمت خودشان منفک شوند تا راه برای جوانان بیکار هموار شود.

اما از طرف دیگر برخی بر این باورند که جوانان به تجربه بازنشستگان نیاز دارند و استفاده از بازنشستگان در بسیاری از دستگاه های دولتی و خصوصی به عنوان مشاور و به طور پاره وقت ضروری است.

همپوشانی ارتباط و انتقال تجربیات گذشتگان به جوانان

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در پاسخ به اینکه آیا با ممنوعیت جذب و استخدام مجدد بازنشستگان در سازمان نظام مهندسی ساختمان موافق هستید یا خیر گفت: نمی‌توان به این موضوع پاسخ قطعی داد، به علت اینکه از یک طرف بحث اشتغال جوانان و بیکاری مطرح و منطقی است که از افراد جدید در بدنه سازمان ها استفاده کنیم و تا حدممکن از بازنشستگان استفاده نکنیم.

حسین پوراسدی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: اما از طرف دیگر مسئله این است که آن ارتباط درستی که طی دوره های قبل باید بین افراد توانمند، باسابقه و باتجربه و افراد جوان‌ برای انتقال دانش و تجربه باید ایجاد می‌شد، به طور کامل انجام نشده و بسیاری از جوانان عضو سازمان، هنوز به آن حدی نرسیده‌اند که بتوانند جایگاه‌ بعضی از پیشکسوتان را پر کنند و برای همین نیاز است که از افراد باتجربه و بازنشسته استفاده شود.

وی تاکید کرد: به همین دلیل باید ابتدا تا حدودی همپوشانی ارتباط و انتقال تجربیات گذشتگان به جوانان و یا کسانی که سابقه کار کمتری دارند، در همه بخش‌ها نه فقط بخش‌های اداری و کارمندی، بلکه حتی در امور فنی و تخصصی و خدمات مهندسی و… هم به طور کامل انجام بگیرد و در این شرایط است که می‌توانیم بگوئیم افراد بازنشسته و دارای تجربه، بیشتر استراحت کنند و جوان‌ان کار و فعالیت کنند.

پوراسدی متولی خاص این موضوع را حاکمیت دانست و تصریح کرد: اگر بحث استخدام و نیروهای کار اداری مطرح باشد، صددرصد متولی آن مجموعه حاکمیت و دولت است و در بخش‌های دیگر مثل خدمات پزشکی، خدمات فنی و مهندسی و… هم باز قانون‌گذار و مجموعه مجلس و حاکمیت و دولت باید این کار را انجام دهند و مسیر را هموار کنند تا در بخش‌های دیگر مثل بخش‌ خصوصی نیز این کار انجام گیرد.

بازنشستگان پتانسیل حضور در بدنه کارمندی سازمان را ندارند

همچنین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی نیز درخصوص تبعات جذب افراد بازنشسته‌ در سازمان نظام مهندسی گفت: به دلیل اینکه بازنشستگان حرفه مهندسی دارای تجربه هستند و سرد و گرم مسائل فنی و مهندسی را کشیده‌اند، حذف این افراد و بی‌بهره بودن سازمان از خدمات آنها ممکن است به سازمان آسیب بزند. بنابراین حضور آنها در هیئت مدیره به علت اینکه یک شغل تمام‌وقت محسوب نمی شود، ممانعتی ندارد. ولی موافق استفاده از پتانسیل آنها در بدنه کارمندی سازمان نیستم.

بهرنگ دیلمقانی در گفت و گو با «صما» با تاکید بر اینکه مجموعه هیئت مدیره به تجربه این افراد نیاز دارند گفت: اگر همه مسئولیت ها را بر عهده نیروهای جوان و یا بازنشسته بگذاریم، تبعات منفی به دنبال دارد و بهتر است در معرض انتخاب قرار گیرند تا خود اعضای سازمان تصمیم بگیرند که آیا آنها توانایی ورود به این حوزه را دارند یا خیر.

وی با بیان اینکه همه افراد بازنشسته را نباید به یک چشم نگاه کرد افزود: همه آنها توانایی یکسانی ندارند. برخی توانمندی بالایی دارند و برخی به دلیل بی علاقه بودن به ادامه کار، نقشی در سازمان ایفا نمی کنند.

دیلمقانی همچنین با بیان اینکه بازنشستگی برای اعضای سازمان شغل محسوب نمی‌شود اظهار داشت: بحث کمپین دوشغله ها که اخیرا راه افتاده و اعضا هم انتقاد دارند، افرادی را در برمی گیرد که در سازمان‌های اداری خدمات ارائه می کنند و همزمان در هیئت مدیره‌ها نیز حضور دارند. ولی افراد بازنشسته بیکار هستند و ایرادی ندارد که با انتخاب خود اعضا، یک یا دو نفر بازنشسته در هیئت مدیره حضور داشته باشد.

نظام مهندسی نهاد دولتی نیست

علاوه بر این رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان نیز با بیان اینکه به کارگیری افراد بازنشسته در بدنه سازمان فاقد اشکال است گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان یک NGO است و یک نهاد دولتی نیست که ما در این بخش مشکلی داشته باشیم و بستگی به این دارد که رئیس سازمان چه تشخیصی بدهد.

ابراهیم عمید در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه شاید تصور کنیم بهتر است بازنشسته‌ها در سازمان حضور نداشته باشند افزود: اما گاهی اوقات حضور آنها به دلیل تجاربی که دارند، ارزشمند است.

وی با اشاره به مشکلات مهندسان جوانان در امور مالی و حسابداری گفت: در این بخش ها ترجیحا بهتر است از کسانی استفاده کنیم که تجربه‌ این کار را داشته و با حوزه هایی مثل اداره دارایی و… آشنا باشند. اما در شغل‌هایی که نیاز به تجربه زیادی ندارد، حتما باید از افراد جوان استفاده کنیم.

عمید خاطرنشان کرد: حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد بدنه سازمان های نظام مهندسی را باید جوانان و ۵ درصد باقی را متخصصان و بازنشستگان تشکیل دهند و با توجه به اینکه در تمام دنیا به همین ترتیب است، در کل کشور باید این گونه عمل شود.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1499307

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران