به نقل از صما نیوز : رییس کمیته عمران و عضو شورای شهر تهران با اشاره به دریافت روزمره شکایات در حوزه نظارت گفت: باید براساس صلاحیت و ظرفیت، نظارت بر ساخت‌وسازها را به ناظران واگذار کنیم و با توجه به ابراز شکایات و گله مندی های بسیار در این بخش، تلاش برای انجام هر چه بهتر نظارت، به ارتقای کیفیت ساختمان‌ها کمک می کند.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با «صما» با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی باید در راستای بهبود وضعیت آموزش ناظران تلاش کند و آنها را از نظر علمی به روز نگه دارد و نظارت را به درستی و طبق صلاحیت مهندسان واگذار کند، شهر ایمن‌تری از لحاظ سازه‌ای خواهیم داشت.

وی در عین حال ضمن تایید این موضوع که دستمزد پرداختی به ناظران از نظم و تناسب برخوردار نیست تصریح کرد: به یقین باید برای این موضوع چاره اندیشی بکنیم و این مسئله را در صنعت ساختمان جا بیندازیم که حرفه اصلی ناظران فقط نظارت بر ساخت‌وساز است.

شاکری با بیان اینکه یک ناظر چند شغله دردی از صنعت ساختمان دوا نمی کند تاکید کرد: در این بخش واقعا باید به افرادی که حرفه اصلی آنها مهندسی و نظارت است، اولویت داده و از آنها بیشتر استفاده کنیم و مسئولیت خطیرنظارت را به افرادی نسپاریم که نظارت شغل چندم آنها است.

ساخت و ساز ایمن در گروی پرداخت دستمزد واقعی

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران ادامه داد: پس از واگذاری شغل نظارت به ناظران واقعی، باید متناسب با نظارتی که از آنها توقع داریم، نسبت به پرداخت دستمزد واقعی آنها که درصد کمی از هزینه یک ساختمان را تشکیل می‌دهد، اهتمام ورزیم. یعنی این موضوع را باید در کل جامعه جا بیندازیم که برای احداث یک ساختمان ایمن، باید برای بخش نظارت هزینه صرف کنیم.

وی با بیان اینکه این رویه در تمام دنیا مرسوم است و انجام می‌شود افزود: اگر ناظر هم احساس کند که به ازای صرف وقت و انرژی و کنترل نقشه‌ها و نمونه‌گیری و طی مراحل آزمایشگاهی، دستمزدی متناسب با تمهیدات وی پرداخت می شود، حساسیت بیشتری به خرج می دهد و درنتیجه کیفیت ساختمان‌ها بهبود می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه نظام مهندسی باید به طور دقیق به این موضوع توجه کند ادامه داد: این بدنه حرفه‌ای که نه تنها شامل افراد بلکه شرکت‌ها هم می شود، نقش اساسی در این زمینه دارند. همچنین برای تعیین رتبه و ظرفیت هم در این بخش باید ساماندهی کنیم و نحوه تقسیم کار باید به صورت منظم و شفاف به همه اعضا اعلام شود.

شاکری همچنین تاکید کرد: با انجام این اقدامات، به یقین با رغبتی که در ناظران برای اعمال نظارت وجود دارد، می‌توانیم یک ساخت‌وساز ایمن انجام بدهیم و تا جای ممکن از متولی‌گری افراد فاقد صلاحیت در ساخت‌وسازها جلوگیری کنیم.

شهرداران نباید تحت فشارهای گوناگون کوتاه بیایند

عضو شورای شهر تهران همچنین در پاسخ به اینکه شهرداری تهران تا چه حد دقت و حساسیت لازم را در ساخت و ساز ایمن و اصولی به خرج می دهد گفت: کیفیت ساختمان بر عهده ناظر است و شهرداری نقش کنترل‌کننده را دارد. یعنی تراکم، ارتفاع، بروکف و بقیه ضوابط شهرسازی برعهده شهرداری است.

وی افزود: شهرداری در این زمینه باید کنترل لازم را انجام دهد و عوامل شهرداری باید با اقدامات دقیق و به موقع حجم تخلفات در سطح شهر را کاهش داده و حجم پرونده‌‌ها در ماده ۱۰۰ را به حداقل برسانند.

شاکری با بیان اینکه در بسیاری از موارد، گزارش تخلفات زمانی دریافت می شود که کار از کار گذشته و ساختمان احداث شده است، این قصور را متوجه عوامل شهرداری و ناظران دانست و افزود: باید سیاستی اتخاذ کنیم که شهرداران مناطق و معاونت‌‌های شهرسازی به این موضوع ترغیب شوند و با نظارت به موقع، برای رعایت ضوابط طرح تفصیلی تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداران مناطق و معاونت‌‌های شهرسازی نباید تحت فشارهای گوناگون کوتاه بیایند و اقدام به صدور پروانه و جواز ساخت کنند عنوان کرد: در هر مرحله از ساخت، شهرداری باید گزارش ناظر را کنترل کند و اگر ناظر تخلفی را اعلام کرد دستور توقف پروژه را بدهد.

شاکری خاطر نشان کرد: اقدام مهم بعدی افزایش هزینه تخلفات است؛ چرا که در حال حاضر به دلیل پائین بودن هزینه تخلف، مالک به ازای افزایش چند متر ارتفاع و یا کف، جهت کسب سود دست به این کار می زند، اما اگر ببیند که چه هزینه گزافی باید برای آن بپردازد و حتی ممکن است ساختمان وی تخریب شود، دست به این کار نمی‌زند.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1177730

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران