رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با تأکید بر اینکه رسیدگی به تخلف ناظران با تصمیم جمعی هیات مدیره انجام خواهد شد ، گفت: امتیاز نظام مهندسی تهران درتوافق با شهرداری این است که شناسنامه فنی ملکی از این پس قبل از صدور پایان کار صادر خواهد شد.

به گزارش صما حبیب‌الله بیطرف با اشاره به امضای موافقتنامه اجرایی مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان و الزامات مدیریت مصرف آب میان سازمان نظام‌ مهندسی و شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: از این پس، با امضای این موافقتنامه، برای پیاده‌سازی مبحث ۱۶ در ساخت و سازهای شهری در نظر گرفته شده است، بنابراین این مبحث به تدوین استانداردها، ضوابط و مقررات و الزامات مرتبط با تأسیسات بهداشتی و آب و فاضلاب ساختمان‌ها و اماکن مربوط است.

وی افزود: از سال ۸۶ تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای میان وزارت نیرو، وزارت مسکن و شهرسازی وقت و سازمان نظام مهندسی منعقد شد که به استانداردهای تأسیسات ساختمان‌ها توجه ویژه‌ای شده بود، اما متأسفانه این تفاهم‌نامه در سطح استان تهران هنوز اجرایی نشده بود.

بیطرف تأکید کرد: برای اجرای این تفاهم‌نامه به تازگی موافقت‌نامه‌ای میان سازمان نظام مهندسی و آبفای تهران منعقد شد تا از این پس ساختمان‌هایی که مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند، انشعاب آب، برق و فاضلاب آنها نصب شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: بر اساس این موافقتنامه، تمام ساختمان‌ها در چهار زمینه باید از تأسیسات استاندارد برخوردار باشند تا انشعاب آب و فاضلاب را دریافت کنند. این استانداردها در قالب چهار چک‌لیست تبیین شده است و مبنای کنترل مهندسان ناظر و بازرسین ساختمان خواهد بود.

بیطرف ادامه داد: اولین چک‌لیست مربوط به لوله‌کشی آب سرد و گرم ساختمان‌ها است که باید استانداردهای آن اعم از جنس لوله، نوع شیرآلات و لوازم بهداشتی و نحوه اتصال لوله‌ها به یکدیگر در ۳۷ مورد در چک‌لیست لوله‌کشی آب سرد و گرم توسط مجریان رعایت و توسط ناظران کنترل شود.

وی ادامه داد: در چک‌لیست دوم، لوازم بهداشتی باید از جزئیات فنی و استاندارد برخوردار باشند که این موضوع ۱۲ مورد است که تضمین‌کننده لوازم بهداشتی در ساختمان‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: سومین چک‌لیست مربوط به لوله‌کشی آب باران و فاضلاب است که باید در کلیه ساختمان‌ها این بخش از تأسیسات از مقررات پیروی کند که این موضوع نیز ۱۸ مورد است و باید هرکدام از اینها تضمین‌کننده شرایط بهداشتی به صورت پایدار باشد.

بیطرف تصریح کرد: چهارمین چک‌لیست مربوط به بهینه‌سازی مصرف آب است که شامل ۸ مورد است تا مصرف‌کنندگان از ابزار و لوازم مصرف بهینه مطمئن باشند، بنابراین مجموعه این استانداردها و تکنیک‌ها باعث می‌شود که تأسیسات آب و فاضلاب ساختمان‌ها براساس استاندارد اجرا شود و ناظران بر آنها نظارت و سپس از سوی شرکت آب و فاضلاب، انشعاب آب و فاضلاب نصب شود این موضوع از اول خردادماه اجرایی خواهد شد.

بیطرف در خصوص اختلافی که بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی بر سر انتخاب مهندسین ناظر صورت گرفته بود و شهرداری تهران از اول سال ۹۵ این مورد را به جای اینکه سازمان نظام مهندسی انجام دهد، خود انجام می‌داد، گفت: بحث اختلافی که بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی به استان تهران در طول یک ماه و نیم گذشته رخ داده بود، مجموعاً ۱۶ جلسه در این خصوص برگزار شد که ۸ جلسه هم‌اندیشی بین شهرداری و نظام مهندسی و دستگاه‌های حاکمیتی ذیربط مثل وزارت راه و شهرسازی، استانداری تهران و شورای شهر برگزار شد.

وی افزود: ۸ جلسه در همین موضوع، مذاکره دوجانبه میان سازمان نظام مهندسی و شهرداری برگزار شد که چهار جلسه آن در سطح ریاست نظام مهندسی و چهار جلسه در سطح مدیران برگزار شد که در نهایت این اختلافات به توافق تبدیل شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی گفت: اختلافات سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران بر سر حضور پروانه ساختمان و انتخاب مهندسین ناظر باعث شد صورتجلسه‌ای تنظیم شود که به تأیید ۵ دستگاه شورای شهر، استانداری، وزارت راه، سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه صورتجلسه دارای ۶ بخش بود، گفت: بخش اول مربوط به انتخاب مهندس ناظر، بخش دوم کنترل مرحله دوم نقشه‌ها (نقشه‌های فاز ۲)، سوم شناسنامه فنی ملکی ساختمان‌ها، چهارم مطالعات ژئوتکنیک و شناسایی‌های زیرسطحی برای فونداسیون ساختمان‌ها و پنجم سازندگان یا مجریان ذی‌صلاح و در نهایت پرونده‌های ارجاع‌شده در طول یک و نیم ماه گذشته است.

بیطرف خاطرنشان کرد: البته در سه هفته اخیر کار انتخاب معرفی ناظر در دفاتر خدمات الکترونیک متوقف بوده است که امیدواریم با این توافق در ۶ بخش مورد اشاره از حدود یک هفته دیگر کار انتخاب مهندس ناظر باز هم توسط سازمان نظام مهندسی استان تهران صورت گیرد.

وی ادامه داد: در این جلسات مقرر شد از این پس، ارائه شناسنامه فنی ملکی قبل از صدور پایان کار صورت گیرد که همین موضوع می‌تواند موجب افزایش کیفیت ساخت و ساز و پاسخگو بودن سازندگان باشد.

به گفته وی، صدور شناسنامه فنی ـ ملکی قبل از صدور پایان کار موجب خواهد شد که پیمانکاران، طراحان، ناظران و سازندگان به نوعی مسئولیت ساخت و ساز را که یک سند ثبت‌شده خواهد بود، در اختیار خریداران مسکن قرار دهد.

وی تأکید کرد: انتخاب و معرفی مهندسین ناظر طبق قانون باید توسط سازمان نظام مهندسی انجام شود، اما شهرداری تهران از ابتدای سال ۹۵ این موضوع را دراختیار مالک قرار داده بود، بنابراین با این صورتجلسه‌ای که صورت گرفته است، انتخاب و معرفی مهندسین ناظر بر عهده سازمان نظام مهندسی قرار گرفت که به احتمال زیاد از یک هفته دیگر این موضوع اجرایی می‌شود.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1216908

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران