درحالی که براساس مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان، وظیفه نظارت براجراء و نصب آسانسوربه عهده سازمان نظام مهندسی است

اما سازمان ملی استاندارد درپی صورتجلسه ای با شورای عالی استاندارد وبه موجب مصوبه ای، عهده دار این مسوولیت شده است که این اقدام نه تنها نوعی موازی کاری است بلکه نادیده گرفتن یک نهاد تخصصی ازوظیفه حرفه ای و قانونی مسلم خود است.

دکتر اصغر شیرازپور-عضوگروه تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور – با اعلام این مطلب درگفت وگو گفت:اگرچه مصوبات شورای عالی استاندارد قانونی است اما با توجه به اینکه نظارت براجراء و نصب آسانسورپیشتربه عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان گذاشته شده است،این مصوبه نوعی موازی کاری است.ازدیگرسو با توجه به پتانسیلی که این سازمان دراین زمینه دارد می توان به این نتیجه رسید که سازمان نظام مهندسی ساختمان از اولولیت و صلاحیت بیشتری برای اجرای این مهم برخوداراست.

وی با اشاره به مرگ ومیرهای ناشی ازسقوط آسانسوردرکشورگفت: درحال حاضربالغ بر۱۲هزارمهندس مکانیک عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هستند که چنانچه مسوولیت نظارت براجراءو نصب آسانسوربه سازمان نظام مهندسی ساختمان محول شود،می توان ازآنها برای این امراستفاده بهینه کرد،به طوری که با پراکنده کردن این مهندسان در سطح شهرمی توان امراجراء و نظارت برآسانسور را به بهترین وجه ممکن انجام داد.

بر طبق مقررات ملی ساختمان مبحث دوم بندهای ۲-۳-۳ و ۲-۳-۴ آیین نامه ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که تاکید نموده کنترل کلیه امور مربوط به طراحی و نظارت ساختمانها مشتمل بر مواردی که مقررات ملی ساختمان برای آنها تدوین شده می بایست توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان صورت گرفته و شهرداریها و حتی سایر مراجع صدور پروانه ساخت ساختمان مکلفند فقط نقشه هایی را که از این طریق تهیه و تایید شده را بپذیرند. لذا با توجه به اینکه مبحث پانزدهم جهت طراحی و نظارت بر نصب و راه اندازی آسانسورها تدوین شده است لذا لزوما انجام کلیه امور طراحی ،کنترل و نظارت بر اجرای آسانسورها بر عهده سازمان نظام مهندسی می باشد. و وظیفه اداره استاندارد، نظارت بر تولید لوازم و تجهیزات آسانسور می باشد.

ضمنا فرایند نصب و راه اندازی آسانسور تلفیقی از تخصصهای سازه ، معماری ، برق و مکانیک مورد نیاز بوده که همگی این تخصصها در مجموعه سازمان نظام مهندسی وجود داشته و فعال می باشند در حالیکه در شرکتهای بازرسی آسانسور فقط تخصص مکانیک موجود بوده و فقدان سایر تخصصها باعث کاهش کیفیت خواهد شد در حالیکه در زمان بروز حادثه ناظر ساختمان نیز از سوی دادگاه محکوم خواهد شد

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اصرار بر انجام وظیفه بازرسی بر نصب آسانسور توسط اداره استاندارد در واقع به معنی حذف مبحث پانزدهم از مجموعه مقررات ملی ساختمان می باشد که مغایر با قانون می باشد .

https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=1918033

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران