سقف کوبیاکس : یکی از مصالح نوین که چندیست توسط شرکت های ایرانی از بازار سوییس وارد ایران شده است کوبیاکس می باشدکه در انعطاف پذیری در معماری بسیار موثر است.

فناوری کوبیاکس با فراهم سازی امکان اجرای یک دال بتنی یکپارچه در دهانه های بزرگ و دهانه هایی تا ۱۸ متر بدون استفاده از تیر؛ به طور کلی موجب صرفه جویی در مصالح و کاهش هزینه های ساخت می گردد. اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد) بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد. در فناوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

  • اصول طراحی :

در فناوری کوبیاکس بار مرده  غیرسازه ای در دال سقف حذف و خاصیت مقاومت دو  محوره حفظ می گردد.همچنین با شکل گیری غشایی بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و  تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر  قرار دهی گوی های توخالی در سرتاسر فضای میانی دال بتنی می توان باربری  بسیار مناسبی را برای این دال متصور شد.

  • روش اجرا:

در حد فاصل مش های میلگردی بالا و پایین به جای بتن غیر سازه ای، گوی های پلاستیکی تو خالی از جنس پلی اتیلن بازیافتی قرار می گیرند. نتیجه این امر :

 دالی است که حدودا ۳۰ درصد وزن کمتری نسبت به یک دال مشابه توپر دارد

این موضوع باعث می شود صرفه جویی قابل ملاحظه ای در وزن تمام شده سقف و مواد اولیه و مصالح کل ساختمان حاصل شود و همچنین کاهش هزینه های اجرایی سازه را به دنبال دارد .

سقف Holedeck waffle slab  :

جدیدترین دال بتنی در دنیا که نیاز به سقف کاذب جهت عبور لوله های تاسیساتی ندارد، بنام Holedeck waffle slab  معرفی می گردد. در این دال از قسمت تار خنثی تیر استفاده بهینه تری شده است.

waffle slab  :

دال های وافل، راهی مناسب برای ساخت دال های بتنی نازک و قوی است که  در آن استفاده از مواد بسیار کمتر می باشد. این دال ها گران تر از شکل دال های معمولی مسطح هستند، اما به سبب عمقی که دارند، معماران می توانند دهانه های طولانی تری را طراحی کنند. در حال حاضر معماران اسپانیاییAlarcon+Asociados، یک دال وافل  تهیه و اصلاح کرده اند که از تعدادی سوراخ پر شده است به طوری که خدمات و تاسیسات می توانند درعمق دال اجرا شوند، و موجب کاهش ارتفاع کف به کف طبقات و نیز باعث بازگرداندن  برخی از هزینه های اضافی می گردد که این دال را Holedeck می نامند.

از طریق قرار دادن سوراخ ها در سرتاسر شبکه وافل، خدمات و تاسیسات درعمق دال یکپارچه شده است. این عمل موجب کاهش نمای خارجی از ۱۰٪ تا ۲۰٪ در هر طبقه می شود. استفاده از دال های وافل در قدم  اول تعداد ستون ها یا دیوارهای باربر را نزدیک به ۱۰ تا ۲۰٪ کاهش می دهد. این دال ها باعث افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند. به همین دلیل دال های وافل مناسب به نظر می رسند و موجب از بین رفتن بازتاب صدا می شوند، همچنین می توان در استفاده ازسقف کاذب صرفه جویی نمود.


https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=5854756

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران