سیستم سقف روفیکس مشابه سقف‌های مرکب بتنی (کامپوزیت )می‌باشد،در این سیستم تیرهای فرعی که بافاصله یک متری از یکدیگر قرارگرفته اند، به صورت عمود برتیرهای اصلی (پل‌ها) قرار می‌گیرند، روی تیرهای فرعی برش گیرها نصب می‌گردند و وظیفه برشگیر انتقال نیروی افقی از پوشش بتنی سقف به تیرهای فولادی می‌باشد.

برش گیرها در واقع نقش مهار را بازی می‌کنند و ازجداشدن پوشش بتنی از روی تیرجلوگیری به عمل می‌آورند. لازم به ذکر است امروزه از اتصالات برشی گوناگونی همچون گل میخ، مارپیچ، ورق تخت و انواع پروفیل‌ها استفاده می‌شود.

در این سیستم به دلیل ویژگی‌های خاص سقف و به منظور ایجاد سهولت در اجرا، از گل میخ به عنوان برش گیر استفاده می‌شود. برش گیرها را می‌توان جهت سهولت اجرا قبل از نصب تیرها روی آن نصب نمود اما معمولاً این عمل به ۲ دلیل بعد از نصب تیر صورت می‌گیرد:

۱٫امکان کنده شدن گل میخ‌ها درحین انتقال تیر وجود دارد.

۲٫وجود گل میخ‌ها دست و پاگیر می‌باشد.

به عبارت دیگر قالب روفیکس یک صفحه مشبک فلزی است که تعدادی هفت ناودانی به شکل Vو تعداد حداقل ۷۰۰۰ شبکه در هرمتر مربع به منظور تامین صلبیت خمشی درروی آن تعبیه شده است، این قالب به صورتی روی تیرهای فرعی واقع می‌شود که جهت پروفیل‌ها بر جهت تیرهای فرعی عمود باشد. در محل‌های قرارگیری گل میخ‌ها نیز قالب را سوراخ نموده و گل میخ را از این سوراخ عبور داده، تا تمام قالب به طور کامل در تماس با بال فوقانی تیرهای فرعی قرار گیرد، سپس شبکه آرماتور مورد نیاز با فواصل لازم، بر اساس نتایج حاصل از محاسبات، روی تیرها قرارگرفته و پس از آن اقدام به بتن‌ریزی با ضخامت لازم می‌کنند در این سیستم نیاز به نصب قالب نیست چرا که صفحه فلزی روفیکس عملکرد یک قالب ثابت را دارد.

با استفاده از قالب فلزی مشبک روفیکس امکان بتن ریزی همزمان همه طبقات بدون نیاز به شمع، جک و حذف قالب بندی بدون استفاده از نیروی ماهر امکان‌پذیر خواهد بود که این امر به جهت پیشرفت کار و سرعت در اجرا تاثیر بسزایی خواهد داشت. با این روش می‌توان ارتباط با طبقات با ایمنی کافی و عدم ریزش و سقوط مصالح را فراهم نموده و برای افراد حاضر در محل اطمینان خاطر ایجاد نمود.

https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=5854756

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران