Tilt – Up: این روش برای اجرای ساختمان های تجاری، اداری، صنعتی، آموزشی، بیمارستان، آپارتمان سازی و انبوه سازی مناسب است. اجرای ساختمان با روش Tilt – Up به شرح زیر می باشد:

از زمانی که برای اولین بار دیوارها یا اجزای ساختمان روی دال کف در محل ریخته و برپا شدند حدود یک قرن می گذرد. روش مذکور آهنگ رشد یکنواختی داشت تا اینکه امروز در دهه ۱۹۴۰  به خاطر تحول در ساخت جرثقیل های متحرک و کامیون های بتن آماده دگرگون شد.

موارد بکارگیری  Tilt –Up:

این روش درساخت فروشگاه های زنجیره ای، مجتمع های اداری، مراکز خرید انبارهای کالا، ساختمان های صنعتی، مدارس، هتل ها، آپارتمان ها به کار گرفته می شود .

مزایای  Tilt –Up:

مزایای Tilt – Up عبارتند از سرعت ساخت، صرفه اقتصادی، دوام و انعطاف پذیری در طراحی. طراحی و اجرای سریع بسیاری از مراحل ساخت به روش  Tilt – Up   با فشرده کردن برنامه زمان بندی، به صورت همزمان انجام می شود. برنامه ریزی مناسب، امکان ساخت و نصب سیستم نهایی ساختمان را در یک دوره کوتاه آماده می کند. نقل و انتقال سریع، ایمن و راحت بر روی دال کف بتن ریزی شده باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد. برای بتن ریزی از نیروی کار و بتن آماده موجود در محل استفاده می شود. در اجرای ساختمان ها با روش Tilt – Up  هزینه های حمل و نقل، مصالح، نیروی انسانی ماهر، داربست و سایر هزینه ها با سهولت بیشتری قابل کنترل هستند چون متغیرهای محدود و انگشت شماری در Tilt-Up  وجود دارد. بتن آماده در دسترس، آرماتوربندی راحت، نیروی کار محلی از جمله این متغیرها می باشند .

با چرخه سریع ساخت که کاربری سریع را ممکن می سازد، جریان نقدینگی را برای پیمانکار و کارفرما بهبود می بخشد. نوآوری، نیروی محرکه رشد Tilt-Up  می باشد. تولید کارآمد،  نماسازی زیبا، مصالح بهتر مبین آن است که Tilt-Up  در انواع مختلف ساختمان و در هرجایی قابل استفاده است. برنامه ریزی صحیح و استفاده از کامپیوتر در طراحی و جانمایی پانل ها امکان ایجاد تغییرات به هنگام را در این سیستم فراهم می آورد .

پانل ها روی کف پرداخت شده اجرا شده باعث حذف قالب های عمودی، داربست بندی و مشکلات آب و هوایی محل می شود. نیروی کار کمتر و صرفه جویی در زمان اجرای پروژه امکان به وقوع پیوستن اتفاقات پیش بینی نشده را به حداقل می رساند .

پانل های Tilt-Up  می تواند با طرح های متنوع معماری ساخته شود :

بتن رنگ شده و نقاشی روی آن همراه با خطوط نما ترکیب مناسبی را در نما ایجاد می کند. زمینه ها می توانند با استفاده از خطوط تزئینی یا مصالح رایج تزئین شوند. نمای اکسپوز رومی می تواند جهت نماسازی هنری استفاده شود. با استفاده از قالب طراحی شده می توان نمای مشابه نمای آجری ایجاد نمود. رنگ آمیزی و نماکاری ساده می تواند فضای سه بعدی را در سطح بتن ایجاد کند. نمای ساختمان منحصراٌ می تواند محدود به ابتکار طراح ساختمان باشد. یعنی می توان نمای کاملاً انحصاری داشت .

دوام ساختمان های Tilt -Up  در مقابل زلزله و نیروی جانبی از قبیل باد آزمایش شده است و مقاومت آن به اثبات رسیده است. ساختمان هایی که در اوایل سال ۱۹۰۶  ساخته شده اند،

امروزه هنوز پایدار هستند. حداقل ترک خوردگی، نشست، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و آتش سوزی، از جمله پارامترهای موثر در دوام سازه های Tilt-Up  می باشد .

دیوارهای بتنی Tilt-UP  عایق حرارتی بوده  و هزینه های گرم و خنک کردن ساختمان را به حداقل می رساند .

ساختمان های Tilt-Up  به دلیل داشتن مزایایی همچون مقاومت در برابر آتش سوزی، پایدار در مقابل باد و زلزله، هزینه پرداخت حق بیمه کمتری نسبت به سایر ساختمان ها دارند .

ساختمان های Tilt-Up  هزینه نگهداری کمتری لازم دارند. ساختمان Tilt-Up  می تواند رنگ نشده و بدون هیچگونه اثر نامطلوبی باقی بماند و چنانچه رنگ شود، فقط هر پنج تا ده سال یک بار نیاز به رنگ آمیزی مجدد خواهد داشت. سطوح خارجی بتن، با خاصیت آسیب پذیری کم، به آسانی شستشو یا مرمت می شوند. با برنامه ریزی دقیق قبلی، ساختمان Tilt-Up  می تواند طوری طراحی شود که با جداکردن آسان و جایگزینی پانل های بتنی امکان توسعه آسان را بوجود آورد و یا اینکه ورودی های جدیدی را ایجاد کند .

اگر ساختمان نزدیک فرودگاه یا بزرگراه پر سرو صدایی واقع باشد، خواص جذب بالای پانل های Tilt-Up  محیط آرامی را فراهم خواهد کرد تا کار وزندگی در آنجا لذت بخش باشد.

ساختمان های سبک

ساختمان های سبک با استفاده از( Wood studچوبی ) و یا( Metal stud فلزی) سال هاست در ممالک پیشرفته اجرا گردیده است که ذیلاً معرفی می گردد. ساختمان های سبک در آمریکا بسیار رایج است. در قدیم با چوب اجرا می شد به این ترتیب  به طور معمول از چهار تراش های ۵ تا ۱۰  سانتی متر ( Wood Stud)اسکلت ساختمان را می ساختند و دو طرف چهارتراش  را به نحوی نازک کاری می کردند .

با پیشرفت تکنولوژی ساختمان، در نازک کاری از صفحات گچی یا بتنی پیش ساخته  یک سانتیمتری استفاده می شود و با سوراخ کردن در Stud  سیم برق، لوله آب و … را عبور می دهند و با گذاشتن ایزوله بین دو stud  تبادل حرارتی و صدا راکم می کنند. همچنین پوشش گچی یا بتنی دیوار، ساختمان ها را در مقابل آتش سوزی مقاوم می کند .

ساختمان های ساخته شده با Wood Stud  را بدون استفاده از ستون ها و تیرهای فلزی تا چهارطبقه می توان طراحی کرد. اکنون در امریکا تعداد بسیار زیادی از ساختمان ها به این ترتیب ساخته می شوند .

(Wood Stud) : با گران شدن چوب و آسیب پذیری چوب در مقابل موریانه به جای چهارتراش   از ناودانی های با ضخامت به طور متوسط کمتر از ۲  میلیمتر استفاده می شود  .

(metal stud) : این روش همانند چوب اجرا می شود فقط به جای میخ از پیچ خودرو استفاده می شود و به علت خاصیت  ارتجاعی این stud ها ساختمان های ( metal stud ) در مقابل زلزله بسیار مقاوم هستند و همچنین این نوع ساختمان ها را بدون استفاده از تیر و ستون فلزی می توان تا هفت طبقه ساخت .

قابل ذکر است که در ساختمان های بلند و Tilt-Up  استفاه از ( metal stud) برای دیوارهای داخلی و دیوراهای داخلی و دیوارهای غیر باربر بسیار رایج است. بنابراین استفاده از آن راه حل بسیار مناسبی برای ساختمان های سبک و مسکونی است .

ساختمان های بلند سبک (برج سازی)

 با استفاده از  Base Isolatoror dumper امروزه به لحاظ ایمنی، سرعت، قیمت و کیفیت در ساختمان های بلند از فونداسیون بتنی و نصب ایزولیتر در ستون ها و تیرهای پیش ساخته پیچ و مهره ای برای ایجاد مقاومت در برابر زلزله استفاده می شود. در این ساختمان ها برای سقف ها از metal stud   یا پوشش فلزی و از ورق های فولادی گالوانیزه که با اشکال متفاوت نورد شده است، به عنوان قالب بتن با ضخامت ۵  سانتیمتر و آرماتور برای دیوارها از ( metal stud )، ایزوله و صفحات گچی و بتنی استفاده می شود .

از محاسن این روش کم کردن از بار مرده ساختمان است که در تقلیل قیمت تمام شده و مقاوم سازی ساختمان بسیار موثر است. این روش در واقع به کارگیری قطعات در پی جهت ایجاد مفصل در ساختمان است.

این قطعات جداکننده Seismic isolator نامیده می شوند که قابلیت انطعاف پذیری (Flaxibility) و خمیدگی (Deflection) باعث کاهش فشار وارده بر ساختمان می شوند .

 Base Isolator ها در هر نوع ساختمان به خصوص ساختمان های بلند، جدیدالاحداث و موجود قابل استفاده می باشد .https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=5854756

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران