با حضورجمعی از اعضای کانون فارغ التحصیلان معماری دانشگاه تهران و دست اندرکاران صنعت ساختمان کشور دومین نمونه مجتمع آپارتمانی خورشیدی در غرب تهران رونمایی شد.

محسن چراغی معمار و مجری طرح این پروژه در این رابطه اظهار کرد:علیرغم استقبال سرد جامعه مهندسی وتصمیم گیران صنعت ساختمان از نخستین نمونه ساختمان خورشیدی غرب تهران که دوسال گذشته به مرحله بهره برداری رسید،امروز دومین مجتمع آپارتمانی خورشیدی غرب تهران با ۲۰۰۰ مترمربع زیربنای خالص افتتاح شد.

وی با اشاره به جزییات موارد فنی این ساختمان گفت: برخلاف نخستین نمونه ساختمان خورشیدی که در ساخت آن از موتورخانه مرکزی بهره گرفته شده و پانل‌های خورشیدی بصورت متمرکز به مدار گرمایشی متصل شده بود در این مجموعه پانل‌ها به‌صورت منفرد عمل کرده و هر واحدی دارای یک پکیج مجزاست.

عضو کانون فارغ التحصیلان دانشگاه تهران با اشاره به توسعه فناوری و به‌کارگیری سیستم پنل خوشیدی در دومین نمونه مجتمع خورشیدی غرب تهران گفت: مجموعه مهندسان متبوع ما در منطقه غرب تهران یک مجتمع ۱۸ واحدی در بنای ۲۸۵۰ مترمربع با استفاده از مکانیزم پنل خورشیدی ساخته اند که درشیوه جدید به جای سیستم مرکزی از سیستم منفرد متصل به پانل خورشیدی بهره گرفته شده است.

چراغی بکارگیری پانلهای خورشیدی در ساختمان‌ها را سبب صرفه جویی انرژی در ساختمان‌ها دانست و گفت: با توجه به اینکه بکارگیری این فناوری درساخت وسازها سبب صرفه جویی حداقل۴۰ درصدی درمصرف گاز و همچنین همانند نخستین نمونه ساختمان خورشیدی باعث صرفه جویی ۲۵ درصد ی در مصرف برق می شود؛ انتظار می رود که مسؤولان با انجام مطالعات کارشناسی درباره چگونگی استفاده از انرژی خورشیدی در ساخت و سازها برای استفاده از این روش در ساختمان سازی ها زمینه مساعدی فراهم کنند.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به ضرورتهای بکارگیری پنل‌های خورشیدی در تولید واحدهای مسکونی گفت: باتوجه به شمار قابل توجهِ روزهای آفتابی در شهر تهران،(میانگین ۲۶۰ – ۲۵۰ روز در سال) بکارگیری پنلهای خورشیدی باعث می شود که از انرژی خورشیدی برای تأمین آبِ گرمِ مصرفی ساختمان بهره گرفته شده است.

چراغی افزود :علاوه براین استفاده ازانرژی خورشیدی و بهینه سازی انرژی در ساختمان باعث می شود که به طورمیانگین سالانه ۵۰ و ۲۵ درصد به ترتیب درمصرف گاز و برق، صرفه جویی شود ودرعین حال با توجه به کوچک شدن اندازه تأسیسات و تجهیزات موتورخانه، ازاین رو عملا شاهد کوچک شدن فضای تأسیسات ساختمان خواهیم شد .

وی تأکید کرد:براساس آمارهای موجود حدود ۳۰ درصد از آلایندگی هوای پایتخت از مشکلات تأسیسات واحدهای مسکونی نشات می گیرد؛ چرا که استفاده از سوخت های فسیلی با آلودگی های زیست محیطی همراه است.دراین میان صرفه جویی درمصرف انرژی نه تنها ازلحاظ کاهش هزینه ها قابل بررسی است، بلکه می توان با عایق بندی واستفاده بهینه ازانرژی های خورشیدی وبه کارگیری فناوری های روز دنیا زمینه ساز جلوگیری از آلودگی هوا شویمhttps://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=5854756

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران