تعویض هوا به منظور ورود هوای تازه کنترل شده از نظر درجه حرارت،رطوبت و میزان آلودگی در ساختمان که به علت‌های مختلف کیفیت خود را از دست داده است، انجام می‌شود.

تهویه و تأمین هوای تازه ساختمان‌ها از اصول اولیه طراحی معماری هر ساختمان به شمار می رود،به طوری که ورود و خروج هوای تازه از مسیرهای مشخص و قابل‌کنترل از دیرباز توسط معماران در ساختمان مساجد،بناهای تاریخی،خانه‌های مسکونی و … با دقت و ظرافت بسیار و با توجه به اقلیم موردنظر، کاربری ساختمان و سایر مسائل فنی موردتوجه بوده است.

تا زمان تدوین مقررات ملی در مبحث ۱۹ در سال ۸۱ و با مطرح‌شدن صرفه‌جویی انرژی، ورود و خروج هوا در ساختمان‌ها بر طبق یک روال عادی سنتی صورت می‌پذیرفت. با ظهور درب و پنجره‌های دوجداره تبلیغات وسیع رسانه‌ای،تعویض هوای داخل ساختمان‌ها وارد مرحله جدیدی شد، به طوری که در ساختمان‌های کوچک و متوسط و حتی بزرگ،مسئله تهویه طبیعی هوا که قبلاً با ورودی هوای موردنیاز از درزها،پنجره‌ها و بازوها صورت می‌گرفت، دچار اشکال شد و صرف‌نظر از ساختمان‌هایی که هوایی موردنیاز آن‌ها توسط سیستم های تهویه به‌طور مکانیکی تأمین می‌شد، سایر ساختمان‌ها به‌طور عام با کمبود هوا یعنی کمبود اکسیژن مواجه بوده‌اند که این موضوع مشکلات بسیاری را برای ساکنان به وجود می‌آورد.

خوشبختانه در مبحث ۱۹ ویرایش سال۸۹ این اشکال عمده توجه و بند ۱۹-۴-۳-۲ آن طراحان را به تأمین هوای تازه موظف کرده است،به طوری که متن این موضوع به صورت :”در صورتی که با استفاده از تمهیدات مختلف مانند بهره‌گیری از پنجره‌های نوین و انواع درز بندها، میزان تهویه ناخواسته از بازشوها کاهش یابد، باید هوای تازه موردنیاز برای تأمین سلامتی و بهداشت به صورت طبیعی یا مکانیکی فراهم شود”، در مبحث ۱۹ قید شده است.

بدین صورت مسئله هوای تازه جایگاه خود را در طرح‌ها بازیافته و باید توسط طراحان، مجریان و ناظران صنعت ساختمان موردتوجه قرار گیرد.

تعویض هوا در ساختمان به منظور:

 1. تأمین اکسیژن برای تنفس افراد

 2. جلوگیری از افزایش گازکربنیک

 3. تخلیه هوای آلوده و زیان‌آور

 4. جلوگیری از افزایش گازکربنیک

 5. تخلیه هوای آلوده و زیان‌آور

 6. جلوگیری از راکد ماندن هوا

 7. جلوگیری از افزایش غیرمجاز رطوبت

 8. تأمین هوای موردنیاز احتراق وسایلhttps://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=8773046

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

 • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
 • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
 • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران