منهول (به معنی آدم رو) یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می شود

و یا در سیستم های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می شود . البته همگی در سطح شهر به انواع آنها برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی (آب و فاضلاب، تلفن، برق و …) استفاده می شود. منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن ها را با درپوش می‌پوشانند.

منهول‌ها را از جنس بتن، آجر , پلی اتیلن و پلاستیک می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش های آنها نیز از جنس پلی اتیلن، فولاد، چدن و غیره می باشد.

انواع منهول

تقسیم‌بندی منهول‌ها را باید با توجه به محل کاربرد آن به دو دسته خلاصه نمود. منهول‌های با قطر کم در خطوط فرعی شبکه به علت های زیر مورد استفاده قرار می گیرد  :

-قطر لوله‌ها کم است.

-دبی جریان کم است.

-تعداد لوله‌های وارده ممکن است زیاد باشد.

و نیز منهول‌ با قطرهای بالا مورد استفاده در خطوط اصلی شبکه به علت های زیر:

-در خطوط اصلی و خطوط انتقال

-قطر لوله‌ها زیاد است.

-دبی جریان بالا است.

-تعداد لوله‌های وارده محدود یا یکی است.

این منهول‌ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و بتن ساخته می‌شوند که در گذشته بسیار مورد استفاده بوده ‌است و کاربردهای فراوانی داشته‌است، که البته هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتقال فاضلاب و سیالات منهول های پلی اتیلنی (پیش ساخته) کاربرد دارند.

منهول‌های پیش ساخته پلی اتیلن

منهول پیش ساخته پلی اتیلن برای استفاده در سیستم‌های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به استفاده روزافزون از محصولات پلیمری در صنایع مختلف جهان، این محصول می‌تواند، جایگزین مناسبی برای منهول‌های بتنی و یا سایرمنهول‌های ساخته شده با مصالح بنائی به دلایل زیر می باشد :

-هزینه بسیار پائین در ساخت و راه اندازی منهول‌های پلی اتیلن نوین تکنیک نسبت به منهول‌های بتنی

-زمان بسیارکمتر در اجرای منهول پلی اتیلن نوین تکینک نسبت به منهول‌های بتنی

-مقاومت در برابر لیستی از مواد شیمائی مختلف از خواص منحصر بفرد منهول‌های پلی اتیلن نوین تکنیک نسبت به منهول‌های بتنی می‌باشد.

-منهول پلی اتیلن به ماشین آلات سنگین برای اجرا ندارد.

-منهول پلی اتیلن می‌تواند در محیط‌های شیمیائی و یا بسیار مرطوب براحتی دوام بیاورد.

-منهول پلی اتیلن نیازی به تعمیر ندارد و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می‌شود.

-منهول پلی اتیلن براحتی در خطوط انتقال فاضلاب قابل نصب می‌باشد و هزینه‌های اجرائی پروژه‌های بزرگ را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد.

https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=8773046

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران