تعریف نعل درگاه: به تیر یکپارچه‌­ای از جنس بتن، آهن، چوب یا آجر که در بالای درگاه نصب یا ساخته می‌­شود «نعل درگاه» می­‌گویند.

نعل درگاه ها تیرهایی هستند که جهت انتقال بارهای ثقلی قسمت بالای بازشو به دیوارهای طرفین بازشو به کار می روند . از جمله موارد ضعف که در ساختمان های ساخته شده خشتی دیده می شود، عدم وجود نعل درگاه یا امتداد نیافتن نعل درگاه بر روی دیوارهای طرفین بازشو می باشد که در نهایت باعث تخریب دیوار خواهد شد.

حداقل ارتفاع نعل درگاه ۱۵ سانتی­متر است و حداقل باید ۲۰ سانتی­‌متر از هر طرف روی دیوارهای جانبی (تکیه‌­گاه‌­ها) قرار گیرد.

انواع نعل درگاه­‌ها:

– نعل درگاه با تیرآهن

– نعل درگاه بتنی

– نعل درگاه چوبی

نعل درگاه با تیرآهن:

این نعل درگاه، که به دلیل سهولت در اجرا در ساختمان­‌های با اسکلت­‌های مختلف به کار می‌­رود، معمولاً از دو تیرآهن به هم پیوسته تشکیل می‌­شود. نمره­‌ی تیرآهن، با توجه به طول دهانه و بارهای وارد بر آن محاسبه می‌­شود.

نعل درگاه بتنی:

نعل درگاه بتنی یک تیر مقاوم بتنی است که برای ساختن آن از بتن همراه با میل­گرد استفاده می­‌شود. بتن به تنهایی، نیروهای فشاری را خوب تحمل می­‌کند ولی تحمل نیروهای کششی را ندارد. بنابراین، آن را با میل­گرد، که در مقابل کشش مقاوم است، به کار می­‌برند.

نکته : به نعل درگاه بتنی، «تیر بتنی»یا «پوتر» هم می‌­گویند.

نکته: در مواقعی که ستون­‌ها یا پایه‌­های نعل درگاه نیز بتنی باشد، برای اتصال، میل­گردهای پایه را به داخل میل­گردهای نعل درگاه ادامه می­‌دهند یا انتهای میل­گردهای نعل درگاه را خم کرده و داخل میل­گردهای پایه می­‌کنند. در این صورت بتن­‌ریزی نعل درگاه و ستون هم­زمان انجام می­‌شود.

نعل درگاه چوبی:

این نوع نعل درگاه از تیرهای مقاوم چوبی با مقطع گرد یا چهارتراش ساخته می‌­شود. بدین ترتیب که حداقل دو تیر چوبی را به صورت موازی، در طرفین و روی تکیه­‌گاه­‌ها به گونه­‌ای قرار می­‌دهیم که تیرها به اندازه‌­ی ۳۰ سانتی­‌متر از طرفین بر روی تکیه­‌گاه­‌ها مستقر شوند.

تیرهای چوبی را باید قبل از مصرف به سموم ضد موریانه آغشته کرد تا موریانه و حشرات موذی نتوانند در آن نفوذ کنند و باعث خوردگی و پوک شدن آن شوند.

نکته­‌ای که در نعل درگاه­‌های چوبی قابل توجه است، این است که اگر دهانه­‌ی نعل درگاه کوتاه یا نیروی وارده بر آن کم باشد، دیوار چینی بر روی آن به طریقه­‌ی معمولی انجام می‌­شود.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=8773046

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران