کول و کول گذاری در هنگام حفاری چاه های آب و فاضلاب جهت جلوگیری از ریزش خاک به درون آن انجام می شود.

در تاریخ به درستی مشخص نیست که کول از کی به زندگی  انسان ها راه یافته است. کول در طول هزاران سال به اشکال مختلف و جنس های مختلف وجود داشته و در تاریخ همیشه تلویحا به آن اشاره شده است. مثلا در جایی به نوعی در کتاب خداوند الموت در قلعه حسن صباح وجود داشته و یا در زمان صفویه در جایی برای آب عمارت های میدان امام خمینی اصفهان به آن اشاراتی گردیده است .

شکل امروزی کول از جنس بتن به دو صورت گرد (بنام میله ) و بیضی (بنام انباری) مورد مصرف خانگی و ابرسانی دارد .

کول میله یا گرد :

کول گرد به قطر های ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتی متر تولید می گردد.که قطر هر طرف بتنی آن ۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۲۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر می باشد.

که بنا به قطر میله چاه کنده شده توسط مقنی مورد کاربرد دارد. برای تقویت کول چه گرد و چه انباری از تسمه های فنری عدل بندی استفاده می گردد.که در صورت ترک بر داشتن کول در هنگام حمل و تخلیه با خاصیت فنری که تسمه از خود بروز می دهد حالت هندسی کول تا زمان کارگزاری حفظ شود.

دوستان زیادی اظهار تمایل دارند که از کول هایی استفاده کنند که از میلگرد در آنها بجای تسمه  استفاده شود لیکه به دلیل آنکه قیمت میلگرد به روز و بسیار بالا می باشد، به دلایل اقتصادی مقرون به صرفه نیست. ضمن آنکه خمکاری میلگرد و بستن دو سر آن نیز برای قرار دادن در قالب کول چالش زمانی زیادی برای سازنده ایجاد می نماید. پس در کل عمل تولید کول با میلگرد به صرف و صلاح نیست.

کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است .

کول میله ۷۰سانتی در هر خاور۲۵ متر و نیسان۱۰متر قابل بارگیری است.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=5385833

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران