کولرهای گازی در فصل گرما سهم قابل توجهی از مصرف برق خانواده‌ها را به خود اختصاص می‌دهند و با وجود این تجهیزات پرمصرف، دیدن ارقام نجومی روی قبض‌های برق دور از ذهن نیست.

متاسفانه ذهنیت غلطی در جامعه جا افتاده که مصرف کولرهای گازی اسپیلت از کولرهای آبی کمتر است، در حالی که این امر واقعیت ندارد. البته کولرهای گازی جدیدی هم وارد بازار شده‌اند که در مقایسه با مدل‌های قدیمی مصرف کمتری دارند. با این وجود کارشناسان سازمان بهره‌وری انر‍ژی ایران راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی کولرهای گازی پیشنهاد می‌کنند.

*رعایت اصول نصب

انتخاب محل مناسب و نصب درست اجزای اسپیلت‌ها ضمن کاهش مصرف برق، موجب افزایش طول عمر مفید آنها می‌شود. رعایت مواردی همچون نصب کولر گازی در مسیر جریان هوا و محل سایه (نصب سایه‌بان)، تنظیم ترموستات بر روی ۲۴ تا ۲۶ درجه، عایق‌کاری لوله‌های مبرد و استفاده از مواد ضد زنگ در کولر گازی‌های اسپیلت، موجب طولانی شدن عمر دستگاه و شبکه کندانسور و تبادل سریع گرما و سرما می‌شود و در کاهش مصرف برق و افزایش بازده نهایی این گونه کولرها تاثیر متقابل دارد.

با این حال، نخستین نکته‌ای که در نصب این وسایل سرمایشی باید مد نظر قرار گیرد، توجه به ظرفیت کولر متناسب با مساحت فضای محیط است. علاوه بر این، میزان ارتفاع محل نصب پنل داخلی کولر از دیگر راه‌های کاهش مصرف برق اسپیلت‌هاست، ارتفاع کولرهای گازی باید بین دو متر تا دو متر و ۲۰ سانتی متر از سطح زمین باشد. از طرف دیگر، موقعیت قرار گرفتن کندانسور (انتقال حرارت) بیرون نسبت به پنل داخلی از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای کاهش مصرف انرژی است. بر این اساس بهتر است کندانسور بیرونی از پنل داخلی پایین‌تر باشد. همچنین هنگام نصب کولرهای گازی و اسپیلت‌ها باید مراقب بود تا گرد و غبار و ذرات ریز وارد لوله‌های مبرد نشود زیرا این ذرات ممکن است لوله مویین کولر را مسدود کرده و به کمپرسور صدمه بزند و در نتیجه موجب کوتاه شدن عمر دستگاه شود.

*سیستم‌های اینورتری

خوب است بدانید، کولرهای گازی از لحاظ سیستم کمپرسور و مصرف برق دو نوع می‌باشند، اول سیستم سنتی و قدیمی که در این نوع کمپرسور همیشه با یک دور ثابت کار کار می‌کند و از ۱۰۰ درصد توان دستگاه در همه زمان ها استفاده می‌شود که این باعث می‌شود مصرف بالا برود و برای هربار خاموش و روشن دستگاه در زمانی که اتاق به دمای مورد نظر برسد، نیاز به توان زیاد و به اصلاح آمپر کشیدن است. سیستم دومی و جدیدتر که به اینورتر مشهور است دارای کمپرسوری با دور متغییر بوده که با تغییر فرکانس و ولتاژ برق دور کمپرسور کم یا زیاد می‌شود و این عمل باعث صرفه‌جویی در مصرف برق بین ۴۰ تا ۶۰ درصد نسبت به نوع معمولی می‌شود. وقتی دستگاه به دمای مورد نظر شما در اتاق می‌رسد به صورت ۱۰۰درصد خاموش نمی‌شود و فقط دور کمپرسور به حداقل می‌رسد و در زمان نیاز به بار برودتی بیشتر، دور کمپرسور بیشتر می‌شود که این عمل باعث افزایش راندمان و کاهش مصرف برق می‌شود. همچنین سیستم‌های اینورتر دارای گرمایش کامل هستند به طوری که در فصل زمستان تا منهای ۱۵ درجه سانتی‌گراد قابلیت کارکرد دارند.

*مزایای اینورتر

در اسپیلت مجهز به سیستم اینورتر برای افزایش راندمان از مبرد یا گاز ۴۱۰ استفاده می‌شود که از لحاظ محیط زیستی پاک می‌باشد. اسپیلت‌های اینورتر با برچسب انرژی حداقل A ساخته شده و بعضاً برچسب انرژی +A نیز می‌باشد. در سیستم اینورتر سرمایش و گرمایش خیلی فوری به دست می‌آید و دستگاه پس از روشن شدن بلافاصله در خدمت شماست. اسپیلت دارای اینورتر چون در هنگام شروع به کار به صورت نرم و حداقل توان کار می کند و سپس افزایش دور می‌دهد لذا در جاهایی که مشکل به دست آورد. برای مثال؛ یک اسپیلت با سیستم اینورتر به ظرفیت اسمی ۲۴ هزار بی.تی.یو بر ساعت بین ۳ تا ۳۰ هزار بی.تی.یو بر ساعت تغییر دور داده و بار برودتی مورد نظر را تامین می‌کند. اما اسپیلت با سیستم قدیمی و معمولی به ظرفیت ۲۴ هزار بی.تی.یو بر ساعت همیشه با همین توان کار می‌کند.

کولر گازی با توجه به راندمان و کارایی بالایی که دارد برخلاف تبلیغات منفی، دستگاه پرمصرفی نیست و فقط مصرف برق دارد که با انتخاب یک مدل کم مصرف با راندمان بالا صرفه‌جویی زیادی می‌توان کرد. اما کولرهای آبی هم برق مصرف می‌کنند و هم آب و با توجه به کمبود آب در ایران استفاده از کولرهای آبی منطقی نیست آن هم در شرایطی که این کولرها با فن‌آوری قدیمی تولید شده و راندمان کمی دارند و جای زیادی را اشغال می‌کنند. ضمن اینکه امکانات کولر گازی را ندارند و آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند. این در حالی است که قیمت برق پس از قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یافته اما این میزان افزایش با صرفه‌جویی و درست مصرف کردن جبران می‌شود. یک خریدار کولر گازی باید ابتدا از دستگاهی که تمایل به خریداری آن دارد آگاهی و شناخت کافی داشته باشد. اسپیلت‌های مجهز به اینورتر با برچسب انرژی A و یا +A عرضه می‌شوند (به یاد داشته باشید؛ اگر اسپیلتی با برچسب‌های مذکور در بازار مشاهده کردید، دلیل بر اینورتر بودن آن نیست. چون سیستم‌های معمولی هم می‌توانند با برچسب انرژی A ساخته شوند.) البته در بعضی ظرفیت‌ها، اسپیلت با سیستم اینورتر ۴۰ تا ۶۰ درصد کم‌مصرف‌تر از معادل خود در سیستم معمولی است.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران