جوشکاری از مسائل مهم در صنعت ساختمان است. اهمیت این امر به سبب ساخت و سازهای مرتفع در تمام نقاط شهری و حتی روستایی در حال پیشرفت ، چندین برابر شده و شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید و مونتاژ دستگاه‌های جوش فعالیت دارند.

معرفی دستگاه‌های جوش

عموماً سه نوع روش جوشکاری در صنعت و ساختمان ‌کاربرد دارد: *الف: روش الکترود دستی *ب: روش جوشکاری با سیم *ج: جوش زیر پودری. روش اول در تمامی مراحل ساخت‌وساز، از گودبرداری و محصور کردن زمین تا آخرین روز تحویل کاربرد دارد ولی روش دوم عموماً در کارگاه‌های تولیدات اسکلت فلزی به کار می‌رود. قبل از اینکه تفاوت دستگاه‌های جوش الکترود دستی را بدانیم باید اطلاعاتی راجع به چگونگی تولید دستگاه‌های جوش داشته باشیم.

دستگاه‌های جوش الکترود چهار دسته‌بندی کلی دارند. اول: ترانس‌های قدیمی که به دلیل حجم بالا، کیفیت پایین خروجی A.C وزن سنگین و مصرف برق بسیار بالا عموماً از چرخه استفاده کنار گذاشته‌شده‌اند. دوم: دستگاه‌هایی که در آنها از مولدهایی به نام «دینام جوشکاری» استفاده‌شده ، از کیفیت جوش بهتری برخوردار بوده و خروجی D.C داشته‌اند ولی به دلیل حجم زیاد، سنگینی و هزینه‌های بالای تعمیرات و اینکه در سال‌های اخیر هیچ‌گونه خدمات‌دهی از سوی شرکت‌های فروشنده داده نشده، به فراموشی کامل سپرده‌شده‌اند.

سومین گروه رکتی‌فایر‌ها هستند که برق ورودی شهری که به صورتA.C است را به برق D.C تبدیل کرده و قابلیت جوشکاری با الکترودهای مختلف را دارد. کیفیت بالای جوشکاری، خدمات‌ مطلوب و کار آیی این دستگاه‌ها در شرایط سخت و زمانی که دسترسی به برق شهری میسر نیست یکی از دلایل پذیرش گسترده این دستگاه در صنعت جوشکاری می‌باشد. این دستگاه‌ها قادر به تحویل جریان با قطبیت مستقیم یا معکوس هستند.

 آخرین مدل دستگاه‌های جوش در رده‌بندی الکترود دستی، دستگاه‌های اینورتری هستند. این دستگاه‌ها مزایای فراوانی دارند بنابراین طی پنج سال گذشته به سرعت جایگزین تمامی دستگاه‌های جوشکاری شده‌اند. وزن بسیار کم، ابعاد کوچک، مصرف برق کم، عدم ایجاد نوسانات برق، کیفیت بالای جوشکاری، قابلیت استفاده با انواع الکترود معمولی آلیاژی، عدم چسبندگی الکترود و خروجی (D.C)، قیمت مناسب به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی به جای مواد اولیه مانند سیم‌پیچی مسی و… باعث محبوبیت این دستگاه‌ها شده است.

کاربردها و تفاوت‌ها

رکتی‌فایرها برای جوشکاری اسکلت فلزی و کارهای سنگین‌تر کاربرد دارند و اینورترها در موارد جزئی‌تر و جوشکاری کارهای سبک‌تر به خصوص در بخش تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا نیازمند دستگاهی هستیم که به سهولت قابل‌حمل باشد و بتوان الکترودهای سایز بالاتر را به آن متصل کرد. مهم تر از همه با برق تک فاز کار می‌کند و برای مصارف محدود و خانگی قابل استفاده است.

تفاوت دیگر مربوط به وزن دستگاه است؛ یک دستگاه ۲۰۰ آمپر رکتی‌فایر حدود ۲۵ کیلو وزن دارد ولی یک دستگاه ۲۰۰ آمپر اینورتری حدود ۸ کیلو وزن دارد. از طرف دیگر، میزان آمپراژ دریافتی دستگاه‌های اینورتر از شبکه در هنگام جوشکاری بین ۱۸ تا ۲۲ آمپر است این مورد در خصوص دستگاه‌های رکتی‌فایر گاهی اوقات از ۲۵ آمپر هم بیشتر می‌شود که نوسان برق خانه و تحریک فیوز را به دنبال دارد.

ابعاد و قدرت دستگاه

اندازه دستگاه‌های جوش با افرایش آمپراژ تغییر می‌کند. برای مثال؛ یک دستگاه ۱۶۰ آمپر ۴ کیلو، ۲۰۰ آمپر ۸ کیلو، ۲۵۰ آمپر ۱۱ کیلو و در نهایت ۵۰۰ آمپر حدود ۵۵ کیلو وزن دارد. البته دستگاه‌های زیر ۱۰۰ آمپر هم موجود هستند که با وزن کم کاربردهای خاص و محدودتری دارند.

بازده‌ دستگاه‌های جوش از ۱۶۰ آمپر به بالاست. برای کارهای سبک و جوشکاری تأسیساتی در داخل خانه و یا نصب تابلوهای تبلیغات و… دستگاه ۱۶۰ یا ۲۰۰ آمپر مناسب است. کسانی که بخواهند کار جوشکاری را به صورت حرفه‌ای و در سطح وسیع انجام دهند مثل ساخت استراکچر فلزی، مخازن و کارهای سنگین‌تر، از دستگاه‌های سه فاز و بالای ۲۵۰ آمپر استفاده می‌کنند.

قیمت‌گذاری و خدمات

بازار دستگاه‌های جوش گسترده و متنوع است و اکثریت شرکت‌ها قطعات دستگاه‌های جوش را پس از واردکردن مونتاژ می‌کنند. رضا گل‌باز، مدیر داخلی شرکت جوش و برش پولاد می‌گوید: در حال حاضر برندهای متنوعی در بازار موجود هستند که نوع کالا و کیفیت آنها یکسان نیست. صرف‌نظر از دستگاه‌های ترانسفورماتوری که تقریباً از دور خارج‌شده‌اند، رقابت اصلی بین دستگاه‌های رکتی‌فایری و اینورتری است با این حال به نسبت آمپراژ دستگاه‌های جوش، قیمت آنها هم تغییر می‌کند. قیمت دستگاه‌ها از حدود ۵۷۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان و بسته به نوع و کیفیت دستگاه متفاوت است. ضمن این که اداره استاندارد تمام قطعات وارداتی دستگاه‌های جوش را مورد بررسی قرار داده و پس از تأیید گواهی استاندارد صادر می‌کند.

دستگاه‌های جوش موجود در بازار توسط شرکت‌های مونتاژ کننده گارانتی می‌شوند که معمولاً از شش ماه تا یک سال است. اگر دستگاه از کیفیت خوبی برخوردار باشد کمتر دچار مشکل می‌شود مگر اینکه از ارتفاع سقوط کند، آب داخل آنها برود یا اینکه افزایش ولتاژ ورودی به بردهای دستگاه آسیب وارد نماید. البته دستگاه‌های اینورتری از سیستم حفاظت داخلی برخوردار هستند که در صورت بروز خطر به طور خودکار قطع می‌شوند.

ملاحظات خرید

با توجه به تنوع بیش از حد دستگاه‌های رکتی‌فایری و اینورتری در بازار، سردرگمی خریداران بسیار زیاد است. بنابراین رعایت برخی از ملاحظات در انتخاب درست محصول موثر خواهد بود.

خریداران دستگاه‌های رکتی‌فایر پس از خرابی و یا مشکلات احتمالی ایجاد شده برای دستگاه عموماً به شرکت‌های تولیدکننده و یا نمایندگان فروش این دستگاه‌ها و یا به تعمیرکاران متفرقه مراجعه می‌کنند و از آنجا که ذاتاً این دستگاه‌ها از تکنولوژی خیلی بالایی برخوردار نیستند مشکلات آنها در تمام ایران حتی شهرستان‌های کوچک قابل رفع است.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید و قطعات الکترونیکی مانند Mosfet و یا IGBT در این‌گونه دستگاه‌ها، خدمات و تعمیرات را بسیار تخصصی کرده است. در دستگاه‌های رکتی‌فایر عموماً از یک برد استفاده می‌شود که در بین تمام تولیدکنندگان تقریباً مشترک بوده و به راحتی قابلیت جایگزینی دارد، ولی در دستگاه‌های اینورتری، هر کارخانه مشخصات فنی بردهایش با دیگران فرق می‌کند و دسترسی به قطعات الکترونیکی سالم برای تعمیرات بسیار سخت است. بنابراین خریدار باید این دستگاه‌ها را از مکان‌های معتبر خریداری کند و مطمئن شود که شرکت عرضه‌کننده اینورتر خدمات پس از فروش مناسبی دارد. در این زمینه توجه به پلاک دستگاه که Duty cycle (چرخه زمانی استفاده) دستگاه را نشان می‌دهد کمک خوبی خواهد بود.https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=6580985

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران