گرمایش از کف راهکاری نه چندان تازه در گرم کردن یکسان همه نقاط خانه است. فناوری‌ای که با مخالفت‌هایی روبرو شده است و بعضی از کارشناسان آن را برای سلامت سکنه مضر می‌دانند، اما تولیدکنندگان همچنان بر بی‌ضرر بودن و آرامش حاصل از آن تأکیددارند و آن را راهکاری برای مصرف بهینه انرژی می‌دانند؛گفته‌ای که باوجود سیستم موتورخانه مرکزی و سیستم رادیاتور چندان محلی از اعراب ندارد.

چیستی گرمایش از کف

گرمایش از کف معمولاً در زمان ساخت و یا نوسازی کار گذاشته می‌شود در این سیستم گرمایش از طریق گرم کردن کف زمین ساختمان انجام می‌پذیرد. برای این منظور چند روش وجود دارد و حرارت به‌وسیله آب‌گرم، هوای گرم و برق به لوله‌هایی که در کف اتاق‌ها کار گذاشته‌شده هدایت می‌شود، البته روش آب بهتر و باصرفه‌تر است. برای اجرای این روش ابتدا کف زمین را به‌وسیله لوله پوشانده و روی آن بتن‌ریزی می‌شود و آب گرم به‌وسیله یک پمپ در لوله‌ها به گردش درمی‌آید در نتیجه حرارت هدایت‌شده به محیط اطراف منتقل می‌شود.

کجاها نباید مصرف کرد

این سیستم بسیار گران‌قیمت است به همین دلیل استفاده از آن در همه جا توجیه اقتصادی ندارد. ورزشگاه آزادی تهران که از نظر تأسیسات نمونه بسیار ارزنده‌ای است، گرمایش را از کف می‌گیرد به همین دلیل حتی در سرم ای شدید قابلیت اجرای مسابقات فوتبال را دارد، امکانی که بسیاری دیگر از ورزشگاه‌های نوساز و مجهز اروپایی از آن بی‌بهره‌اند. اما در کشور ما چنین معمول شده که از این سیستم در منازل نیز استفاده شود، درحالی‌که نه از نظر مصرف انرژی و نه از لحاظ قیمت برای منازل مناسب نیست. به نظر یک کارشناس تأسیسات بهتر است این سیستم به فراخور شرایط در جاهای مناسب آن همانند ورزشگاه‌ها یا سالن‌های همایش، بیمارستان‌ها، باند فرودگاه‌ها و نظیر آن مورد استفاده قرار گیرد. به گفته وی استفاده از گرمایش مرکزی رادیاتور در منازل ارجحیت دارد.

اصل بر سلامت است

چندی پیش خبری از سوی یکی از خبرگزاری‌های کشور منتشر شد که مدعی بود مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گرمایش از کف را غیرمجاز دانسته، در این گزارش چنین آمده بود که استفاده از این سیستم موجب معلق شدن پرز فرش‌ها و ذرات معلق و در نتیجه بیماری‌های تنفسی و سرطان می‌شود؛ همچنین در ایجاد بیماری واریس و پوکی استخوان به دلیل تماس مستقیم اثرگذار است. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در جوابیه‌ای این خبر را کذب دانست و  اعلام کرد «هیچ دستورالعملی دال بر عدم استفاه از سیستم فوق به سازمان‌های مسکن و شهرسازی استان‌ها ابلاغ نشده است.» حتی پیش‌ازاین، تحقیقات و گواهینامه‌هایی فنی برای استفاده ارتقا‍ء کیفی این سیستم صورت گرفته است و همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی «به منظور ارائه نتایج تحقیقات صورت گرفته بر روی این سیستم» برای آشنایی متخصصان و دست‌اندرکاران برگزار شده است.

https://www.blogfa.com/Desktop/Default.aspx?r=6580985

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران