تعريف و هدف گرايش ژئوتكنيك بنا به قدرت جاذبه، زمين هر جسمي را به سوي خود جذب ميكند. ساختمانها و آسمان خراش‌ها، سدهاي بزرگ، جرثقيل هاي غول پيكر، اسكله‌ها، سكوهاي نفتي و تحقيقاتي، پايۀ پل‌هاي مختلف و تقريباً تمامي سازه‌هاي عمراني نيز از اين قاعده مستثني نيستند.

در چنين شرايطي ساختمان و سازه بايستي در ارتباط مستقيم با زميني باشد كه بر روي آن قرار مي‌گيرد و بار كليۀ اين سازه‌ها توسط سيستم‌هاي مختلف پي و فونداسيون به زمين، منتقل گردد. بنابراين شناخت دقيق فونداسيون‌ها و زمين يا به عبارتي خاك بستر، جنبه‌هاي حائز اهميتي در مهندسي عمران مي‌باشند.

امروزه مهندسي خاك و پي تحت عنوان مهندسي ژئوتكنيك، شاخه‌اي از مهندسي عمران مي‌باشد كه به بررسي و حل مسائل مربوط به طراحي پي‌ها از ساده‌ترين تا پيچيده‌ترين آنها مي‌پردازد. با توجه به اينكه طراحي پي به شناخت خاك بستر آن وابسته است، مهندسي ژئوتكنيك به طور خاص با شناخت مشخصات و ويژگي‌هاي خاك، پي و موضوعات مربوط به ديناميك خاك در ارتباط بوده و مي‌توان چنين گفت كه مبحث مهندسي ژئوتكنيك پايه و اساس مهندسي سازه است.

يك مهندس ژئوتكنيك علاوه بر اينها مباحث مربوط به تونل‌ها، سدهاي خاكي و آزمايشگاه‌هاي مكانيك خاك را نيز در زمرۀ فعاليت‌هاي خود قرار مي‌دهد.

ارتباط اين گرايش با ساير گرايش هاي كارشناسي ارشد

اين گرايش با گرايش راه و ترابري در ارتباط نزديك مي‌باشد.

 

دروس اصلي كارشناسي ارشد و دروس مهم مورد نياز براي اين گرايش از دورۀ كارشناسي

تعداد واحدهاي مقطع كارشناسي ارشد خاك و پي نيز مانند ساير گرايش‌هاي عمران در دوره پژوهش‌محور برابر 32 واحد است كه شامل 24 واحد دروس تئوري و عملي، 2 واحد سمينار و 6 واحد پايان‌نامه است. در دوره آموزش‌محور نيز به جاي 6 واحد پايان‌نامه، 6 واحد درس اختياري گذرانده خواهد شد و در درس سمينار بر روي يك موضوع خاص تحقيق مي‌شود. دروس اصلي گرايش خاك و پي عبارتند از:

رياضيات عالي مهندسي ، مكانيك خاك پيشرفته، ديناميك خاك، مهندسي پي پيشرفته

همچنين برخي از دروس اختياري اين گرايش عبارتند از:

مكانيك سنگ، مكانيك محيط‌هاي پيوسته، روش‌هاي عددي در مكانيك خاك، روش اجزاء محدود، سدهاي خاكي، مهندسي تونل، ژئوتكنيك دريائي، تحقيقات محلي در ساختگاه، ژئوتكنيك زيست محيطي، اندركنش خاك و سازه، بهسازي خاك، آزمايشگاه مكانيك خاك پيشرفته، آزمايشگاه ديناميك خاك، تحقيق در عمليات و ...

از دروس مهم مورد نياز براي اين گرايش از دوره كارشناسي مي‌توان مكانيك خاك و آزمايشگاه مكانيك خاك، مهندسي پي، استاتيك، مقاومت مصالح، ديناميك خاك(درحد پيش زمينه) و رياضيات را نام برد.

 

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران