چه سنگ نمایی برای ساختمان ما مناسب است؟

 تا کنون بارها برای شما اتفاق افتاده است که در کوچه يا خيابان حین قدم زدن، مجذوب سنگ‌هايي مي‌شويد كه شکوه و عظمت خاصی به نماي بيروني يك بنا بخشيده و همانند لباسي فاخر بر تن يك ساختمان خودنمايي مي‌کند‌. اين زيبايي چشم نواز باعث مي‌شود كه آن ساختمان با همان نما شناخته و به شهرت برسد، انگار كه هويت يا نام مستعاري براي آن ساختمان از طريق انتخاب سنگ نما برای آن اختصاص یافته است؛ با آگاهي از تنوع سنگ‌هاي تزئيني موجود در ايران كه موجب شده به ايران لقب" بهشت سنگ "داده‌ شود، به بررسی سنگ های مناسب برای استفاده در نمای ساختمان میپردازیم‌.از محاسن انتخاب سنگ نما به عنوان متریال قالب در ساخت نمای یک ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد: تولید آسان و در دسترس بودن، رنگ های طبیعی، مقاومت در برابر اشعه UV، مقاومت در برابر آتش سوزی و ضربه

نکته مهم در ابعاد سنگ نما، عدم پیروی آن از یک استاندارد مشخصي می باشد و سنگهای نما تنها با ابعاد عرضشان قابل تفکیک می باشند‌، که امروزه اکثر سنگ های نما دارای عرض 40 سانتي متر می باشند که به اشتباه با اصطلاح؛ 40 طولي شناخته مي‌شوند و مقصود همان سنگ نما با عرض 40 سانتي متر و طول آزاد می باشد که به طور مثال طول آن می تواند 2 متر باشد.

نکته بسیار حائز اهمیت در خرید سنگ نما توجه به سبک و نوع طراحی انجام شده برای نمای ساختمان است. هر سنگی مناسب مکان خاصی است. سنگ‌ نما باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. سنگ های تراورتن، گرانیت، چینی و سند استون از لحاظ فنی به ترتیب بهترین سنگ های نما برای استفاده در ساختمان می باشند و با لحاظ نمودن آیتم های هزینه و در دسترس بودن و سلیقه خود می توانید از بین این موارد بهترین سنگ را برای نمای ساختمان خود انتخاب نمایید.

سنگ نما های با جنس تراورتن در مقایسه با سنگهای دیگر مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV نور خورشید و رطوبت هوا دارند. البته اکثر گرانیت ها نیز دارای این خصوصیاتمی باشند اما بعضاً رطوبت هوا ممکن است باعث اکسید شدن کانی های آهن موجود در آنها  شده و موجب نازیبا شدن ظاهر سنگ شود و در بعضی از انواع تیره سنگ گرانیت نور خورشید موجب از دست رفتن رنگ طبیعی سنگ می شود.

 

به علت اینکه در شهرهای بزرگ و صنعتی با رشد آلودگی هوا شاهد بارانهای اسیدی می باشیم مقاومت سنگ نما به باران های اسیدی بسیار اهمیت پیدا نموده است، به این معنی که در صورت ریزش باران عناصر تشکیل دهنده سنگ نما با آب ترکیب نشوند و ساب و جلای سنگ نما را از بین نبرند، این ایراد بیشتر متوجه سنگهایی با تخلخل بالا و درصد آهک زیاد می شود، که میتوان دسته ی بزرگی از سنگهای مرمریت را جزء این نوع سنگها دانست. طی سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات استخراج و فرآوری، استفاده از سنگ تراورتن در ایران فراگیر شده است. سنگ تراورتن در گذشته از زشت‌ترين سنگ‌ها بود‌ه ولی با تغییر در نحوه فراوري آن بخت به این سنگ رو کرده و با ارتقاي فناوري از حضيض ذلت به اوج عزت رسيده‌است‌. اما اينكه تا چه زماني اين وضعيت و اقبال عمومي به تراورتن ادامه خواهد يافت‌، سوال مهمي است‌ و باید بدانیم که هرچند سابقه استفاده از رزین در فرآوری سنگ تراورتن تنها 20 سال است ولی مدت عمر يك نما نيز بيش از اين زمان نيست‌ و حتی بعد از اين مدت سنگ نما تراورتنی نابود نمي‌شود‌، بلكه تنها سيماي سنگ نما ديگر جلوه زيباي رزين شده سابق را ندارد‌ و گويي كه از ابتدا اصلاً سنگ نما رزين و پوليش نشده است؛ ظاهری با خلل و فرج بسيار كه البته اين نیز خود سبکی از سنگ نما می باشد و علاوه بر این با صرف هزینه امکان ترمیم مجدد آن می باشد و در نتیجه در طی سالهای اخیر استقبال بسیار خوبی برای استفاده از تراورتن به عنوان سنگ نما شده است. استحکام در نصب سنگ نما به خصوص زمانی که قرار است در ارتفاع قرار گیرند دارای اهمیت بیشتری می شود لذا می بایست سنگ نما از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملات و دوغابی که پشت سنگ ریخته می شود محکم به سنگ نما چسبیده و استحکامی دو چندان به این ترکیب بدهد زیرا با توجه به عواملی که نامبرده شد امکان جدایی سنگ از دیواره نما زیاد بوده و خطر سقوط سنگ رهگذران و خودرو ها را تهدید می کند لذا سنگ تراورتن یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای سنگ نما، به خاطر داشتن این قابلیت می باشد و نقطه ضعف اصلی سنگ مرمریت برای استفاده به عنوان سنگ نما نیز همین مورد می باشد.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران