میلگردها جنسهای مختلفی دارند که حسب خواص و کاربرد آنها مصرف میشوند ولی بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن ریزی کاربرد دارد با مشخصه فولاد معمولی بوده که بشرح ذیل در ایران دسته بندی و تولید و مصرف میشوند.

همانطور که قبلا اشاره شد این دسته بندی،حسب استاندارد روسی بوده که در ایران رواج دارد.

الف- میلگردA1

این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد بعنوان میلگرد نرم شناخته شده و عمدتا بصورت صاف و بدون آج می باشد.این میلگرد برای آهنگری و تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است.و بطور کلی بعنوان یک میلگرد داکتیل شناخته میشود.

ب- میلگردA2

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد بعنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که بصورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل میباشد.این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده که البته توصیه میشود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

ج-میلگرد A3

این میلگرد با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴ درصد بعنوان میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که بصورت آجدار و عمدتا آج جناقی میباشد و اکیدا برای آهنگری و تغییر شکلهای فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نمیباشد.

 

میلگردهای ساختمانی آجدار که از نوع گروه ۲ و گروه ۳ میباشد . عموما میلگرد در ساختمان با مشخصه A2 و A3 و A4 مشخص میشود . در المانهایی که بایستی شکل پذیری از خود نشان دهند همانند تیر و ستون و دیوار برشی باید از میلگردهای A2 استفاده شود . در فونداسیون از هر ۲ آرماتور A2 و A3 استفاده میشود . عموما آرماتورهای طولی در فونداسیون از نوع A3 و آرماتورهای عرضی از نوع A2 میباشند .

بنابر این اگر بگویید میلگرد ۴۰۰ عوامل ساختمانی متوجه منظور شما نخواهند شد . ولی مهندسین عمران میدانند که این عدد موید تنش تسلیم میلگرد مورد نظر میباشد . با افزایش درصد کربن فولاد سخت تر میشود و استفاده از آرماتورهای A3 به دلیل ترد بودن و عدم شکل پذیر بودن در المانهایی که باید در حین زلزله از خود شکل پذیری بالا نشان دهند ( ستون , تیر , دیوار برشی , دال , تیرچه ) ممنوع و بر خلاف آیین نامه میباشد .

 

میلگردهای گروه A4 نیز که در کارهای ساختمانی کاربرد ندارد و در کارهای سنگین مورد استفاده قرار میگیرد .

 

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران