خاک‌برداری و گودبرداری عبارت است از برداشت خاک‌های محوطه، گودبرداری پی ساختمان‌ها و محل ابنیه فنی تأسیسات، برداشت خاک با وسایل، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد تأیید تا تراز و رقوم خواسته‌شده در نقشه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های دستگاه نظارت.

روش‌های گودبرداری

در ایران برای گودهای کوچک روش‌هایی مانند مهار متقابل، استفاده از شمع و مهار خرپایی رایج است که هرکدام بر اساس نظر مهندس طراح و مهندس ناظر پروژه‌ها انتخاب می‌شود. برای گودبرداری‌های عمیق، روش‌های نیلینگ، روش مهاری، روش دیوار برلنی و روش‌های ترکیبی در ایران و جهان بیشتر استفاده می‌شود.

اگر در مجاورت ساختمانی قرار است تخریب و گودبرداری انجام شود باید به چه نکاتی توجه کرد؟ ساختمان شما باید مورد بررسی مهندس محاسب یا ناظر با توجه به نوع بنا و عمق قرارگیری پی ساختمان شما نسبت به کف پی موردبررسی قرار گیرد. دوره باز بودن گود باید زمان‌بندی مشخصی داشته باشد (زمان شروع گودبرداری، زمان برپایی سازه نگهبان، زمان خاتمه گودبرداری) مهندس ناظر و در صورت لزوم نماینده شرکت مکانیک خاک باید بر عملیات گودبرداری نظارت کافی اعمال کنند. گودبرداری و اجرای سازه نگهبان باید مطابق نقشه‌های اجرایی و مشخصات اجرایی (دستی، ماشینی) و اصول فنی پیش انجام شود.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1 ارسال پیام در واتساپ : 09121504502
  • ایمیل: parviz4@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران