بهترین گزینه برای انتخاب سنگ پله و سنگ پاگرد، سنگ گرانیت می باشد.

این سنگ از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخی‌ به علت قیمت بالای گرانیت در پلکان از مرمریت درجه 2 استفاده می کنند که این مورد اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. اما با این حال تعدادی از مرمریت ها مانند مرمریت خوی، خوبسنگان، صلصالی، کوثر، گلبهار و... نیز برای استفاده در راه پله توصیه می شوند.لازم به ذکر است قیمت بعضی از مرمریت ها در سایز پله بسیار بیشتر از برخی سنگ های گرانیت می باشد، بسته به بودجه در نظر گرفته گزینه های مختلفی برای خرید سنگ پله وجود دارد، در صورتیکه تصمیم به استفاده از سنگ مرمریت در پلکان ساختمان‌های اداری و تجاری و مدارس که دارای رفت و آمد زیادی می باشند دارید، می‌بایست حتماً از جنس مرمریت مرغوب و نه درجه دو استفاده کنید، در غیر اینصورت هزینه های تعمیرات آن پس از مدتی بار سنگینی بر روی دوش شما خواهد گذاشت.

باید توجه داشت که سطح پلکان بخشی از ساختمان که در فضای باز قرار گرفته است حتماً باید از اصطحکاک کافی برخوردار باشد تا در مواقع بارندگی و یخبندان موجب سر خوردن و آسیب دیدگی افرادی که بر روی آن تردد می کنند نشود.جهت ایجاد اصطحکاک لازم بر روی سطح سنگ روش های متعددی مثل : تیشه ای نمودن سطح سنگ، شیار زدن، فلیم کردن، و برجسته کردن لبه پله ، وجود دارد.

سنگ پله و سنگ زیر پله اگر جذب آب بالایی داشته باشند معمولا الودگی ها و مایعات را به خود جذب کرده و بر روی سطح اثر لک باقی می ماند.

 

توجه به این نکته هم ضروری است که برخی از سنگ ها پس از جذب آب، املاح موجود در خود را حل کرده و به سطح می آورند و پس از تبخیر، شوره به جای می ماند و منظره نازیبایی ایجاد می شود، پس بنابراین، سنگ پله بایستی حتماً جذب آب پایینی داشته باشد که سنگهای گرانیت و مرمریت و انواع سنگ های کریستالی (چینی) جذب آب پایینی دارند و لایم استون ها ، به علت جذب بالای آب، برای این منظور مناسب نمی باشند ولی در صورت اصرار به استفاده از لایم استون، نوع های گوهره و بوژان دارای کیفیت بهتری برای این منظور می باشند.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران