افزایش درصد بهینه آهک و زمان عمل آوری به میزان قابل ملاحظه‌ای از خصوصیات تورم (درصد تورم و فشارتورم) خاک‌های رسی می‌كاهد. مسئله جمع شدن یا انقباض خاک تثبیت شده با آهک بر اثر كاهش رطوبت آن از اهمیت زیادی برخوردار است

و سبب به وجود آمدن ترکهای انقباضی می‌شود‌. ضمناً باید به نقش سولفات‌های قابل حل (خاك‌های گچ‌دار‌) در خاک ریزدانه و وارد شدن سولفات‌ها از طریق آب در خاک تثبیت شده با آهک در ایجاد تورم توجه داشت زیرا در‌ این حالت به علت واكنش‌های شیمیایی بین رس و آهک و یون سولفات، كانی‌های ثانوی‌های از قبیل اترینگایت و تاماسایت ایجاد می‌شود. این كانی‌ها در حالت غیر بلوری قابلیت جذب آب بالایی دارند و می‌توانند در محیط اشباع به شدت متورم شده و باعث بروز مشكلات و خساراتی شوند.

 

تأثیر آهک بر میزان تراكم‌

مشخصات مربوط به تراكم مخلوط‌های خاک – آهک شامل حداكثر وزن مخصوص و درصد رطوبت بهینه، از اهمیت خاصی برخوردار است‌. مصالح متراكم و سفت‌، قابلیت باربری بیشتر و نشست كمتری در مقایسه با مصالح سست و نرم در مقابل بارهای وارده از خود نشان می‌دهد. برای دست یابی به نتایج عملیات تثبیت، خاک بایستی تا حد قابل قبول كوبیده و متراكم شود‌. علاوه بر رطوبت و انرژی تراكم به عنوان دو عامل اساسی، عوامل دیگری وجود دارد كه روی تراكم پذیری خاک تاثیر می‌گذارند. نوع خاک و دانه بندی آن و نوع درصد مواد اصلاح كننده آهكی و … هر كدام تاثیر خاصی در رفتار مهندسی مصالح از جمله وزن مخصوص خشک حداكثر و میزان آب بهینه دارند‌. خاک تثبیت شده با آهک حداكثر وزن مخصوص خشک كمتر و درصد رطوبت بهینه ‌بیشتری در مقایسه با خاک تثبیت نشده دارد.

 

هر اندازه میزان آهک مصرفی برای تثبیت خاک بیشتر باشد، مقدار این اختلاف بیشتر خواهد بود‌. ضمناً با گذشت زمان، هر اندازه مواد سیمانی شده بیشتری در خاک تثبیت شده تشكیل شود، حداكثر وزن مخصوص مصالح كاهش و درصد رطوبت بهینه آن افزایش خواهد یافت.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران