نویسنده بلاگ : پرویز عبدی ، کارشناس ارشد عمران خاک و پی مدیر اسبق بخش ژئوتکنیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

متن بلاگ : تاریخچه مطالعات ژئوتکنیک ساختمان مربوط هست به سال 79-78 که شهرداری تهران بر اساس ابلاغیه ای انجام مطالعات ژئوتکنیک ساختمان را در استان تهران برای ساختمانهای 6 سقف و بالاتر الزامی اعلام کرد .
طی 2 سال ابتدایی ، تعداد شرکتهای فعال در این تخصص به حدود 13 شرکت محدود بود  و تا سال 90 به 60 شرکت رسید و توسط شهرداری مرکز لیست این شرکتهای ذیصلاح نظارت کلی میشد . با گذشت چند سال طی تفاهم نامه ای بین ستاد پیشگیری و مدیریت بحران و شهرداری،  کنترل گزارشات تیپ 2 به این مرکز محول گردید .
این روند تا سال 1392 ادامه داشت ولی طی این مدت وفور گزارشات صوری با قیمت ناچیز با عنوان تیپ 3 حتی در دفاتر فنی نیز بچشم میخورد و این معضل با وجود زحمات زیاد ستاد بحران بوفور طی جلساتی با شهرداری از طرف انجمن شرکتهای خدمات آزمایشگاهی گزارش میشد 
تا اینکه در سال 92 با تغییرات هیئت مدیره در سازمان و عزم راسخ در خصوص پایان دادن به این نوع خدمات که لطمه جبران ناپذیری بر پیکر صنف خدمات آزمایشگاهی  میزد ، اقدامات اولیه در تیرماه 92 در سازمان آغاز شد .
این مراحل اغازین با تنش های زیادی همراه بود برای ایجاد یک بخش سازمانی جدید در سازمان که قرار بود خدماتی را از صفر آغاز کند و پاسخگوی فنی  و اعتراضات حاشیه ای نیز باشد.
سال 92 کنترل گزارشات بصورت دستی و با گزارشگیری از مهندسین ناظر و بازرسین دیگر واحدهای سازمان انجام شد و چند شرکت با تخلف زیاد ، پس از طی مراحل قانونی رد صلاحیت شدند .
در سال 93 با جلسات متعدد و مساعدت مدیران وقت شهرداری سیستم کارتابل راه اندازی شد و با گماشتن تیم بازرسی ، خدمات صوری تیپ 3 طی چند ماه اول ، کاملا جمع آوری شد .
طی جلسات کنترل در شهرداری و تماس نامحسوس با شرکتها در حین جلسات، شاهد رضایت نسبی مدیران از نتایج موضوع بودیم و این روند تا کنون ادامه یافت .
طی 3 سال بین 95 -92 که خدمتگزار عزیزان در سازمان بودم بدلیل رشد خدمات در صنف تعداد پروانه شرکتها از حدود 60 شرکت به 300 شرکت افزایش یافت و سعی شد با کنترل سهمیه رقابت منفی بین شرکتها کم رنگ شود تا ارزش خدمات افت نکند که اسباب رضایت اکثر شرکتها را فراهم ساخت ولی  این مهم ادامه نیافت و طی چند سال اخیر شاهد کاهش شرکتها و متعادل شدن آرام این صنف هستیم . امید است هر یک از مدیران و مسئولین بتوانند با کمک از خرد جمعی گره گشای مشکلات باشند تا نکند کسی در بین این تصمیمات گاها نابخردانه و شاید غیر مغرضانه ، آسیب جدی ببیند . 

در پایان برای تمامی عزیزانی که طی سالها برای سربلندی صنف زحمت کشیدند و وقت گذاشتند ، تا با حضورشان شاهد رشد قارچ گونه برخی منفعت طلبان که در هر حرفه ای مثل انگل آسیب میزنند ، نباشیم ، از خداوند متعال اجر و عزت و سربلندی مسئلت دارم . 
با آرزوی خیر و برکت 
مستدام باشید 
پرویز عبدی / بهار سال 1398

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:شمال به جنوب اتوبان شهید باقری ، نبش 210 غربی (بابامحمدی) ،پلاک 186 ، واحد1
  • ایمیل: peyabkav97@gmail.com
  • تلفن: 77381217-77067550-77080511

آخرین اخبار

درباره ما

بازوي مشاوره جهت كارفرمايان و مديران ارشد جامعه مهندسي ايران